Ako pestovať bylinky?

Nech máme záhradku, balkón, terasu či len okenný parapet, môžeme si sami vytvoriť svoju vlastnú malú bylinkovú záhradku. Nie je nad čerstvé bylinky na dosah ruky, navyše sú pastvou pre oko a ich vôňa pohladením na duši.

Pestovanie byliniek – je najvyšší čas zasiať

Aby sme sa mohli čo najskôr tešiť z vlastných čerstvých byliniek, je dôležitý ich včasný výsev a predpestovanie. Prvé mesiace jari, kedy slnko získava na sile a predlžujú sa dni, je ten pravý čas na výsev. Predpestovanie bylín je rýchlejšie, ak môžeme klíčiacim semenám zaistiť stabilnú teplejšie podnebie s dostatkom svetla a pravidelnú zálievkou. K tomu sa práve najlepšie hodí domáce prostredie a umiestnenie nádob s výsevom v miestnosti za oknom.

Existuje mnoho obľúbených a menej náročných druhov byliniek, ktoré si dokáže úspešne vypestovať aj začiatočník. Medzi také patrí napr. Pažítka, bazalka, petržlenová vňať, oregano, majorán, šalvia, mäta, tymian, saturejka a ďalšie. Osivo dnes nájdeme v širokej ponuke nielen v predajniach s potrebami pre záhradníkov, ale aj v supermarketoch s potravinami a pod. Pre úspešnosť výsevu je dôležité použiť čerstvá semená, buď vlastné z predošlého roka, alebo skontrolovať dátum na obale. Čím sú semená čerstvejšie, tým väčšiu máme šancu na úspech.

Aké sú vhodné nádoby na výsev?

Vysievať môžeme do klasických kvetináčov alebo truhlíkov, možno však použiť rôzne tégliky, krabičky, misy a pod. Záleží na tom, či bude ona nádoba slúžiť len na predpestovanie, alebo k trvalému rastu bylinky. Ak rastlinky už nebudeme presádzať do iných kvetináčov alebo na záhon, zvolíme nádobu nielen praktickú, ale aj dekoratívne. Ak si chceme bylinky doma iba predpestovať, môžeme použiť aj špeciálne izbovej mini skleníka a fóliovníky, ktoré udržujú optimálnu klímu pre klíčivosť semien a rast mladé rastlinky.

Voľba vhodnej zeminy pre výsev

Bylinky väčšinou nie sú príliš náročné na bohatosť substrátu, predovšetkým by sme mali dbať na to, aby zemina nebola príliš ťažká, čo by sťažovalo klíčenie a predovšetkým zakorenenie mladé rastliny. Ak máme k dispozícii len ťažšie zeminu, jednoducho ju zmiešame s trochou piesku, popr. rašeliny. Možno však zakúpiť aj špeciálny substrát, určený priamo pre výsev a predpestovanie. Bežne predávané substráty na pestovanie kvetín, ktoré obsahujú príliš veľké kusy zeminy či drevnatých častí, nie sú pre výsev bylín najvhodnejšou voľbou.

Ako správne vysievať semená bylín?

Až na niektoré výnimky by sme mali semená vysievať riedko, príliš husto vysiata semená nemajú veľkú šancu na riadny vývoj silných rastliniek. K hustému výsevu sa hodí napr. Pažítka, ktoré sa darí pri raste v trsu, avšak iné bylinky vyžadujú viac priestoru pre vývoj koreňového systému i nadzemné rozvetvené časti.
Podľa výsevu delíme byliny na tie, ktoré klíčia na povrchu substrátu a také, ktoré klíči pod tenkou vrstvou pôdy. Tento údaj by mal byť uvedený na obale sáčku so semenami. Pokiaľ sa jedná o semená klíčiace pod vrstvou zeminy, dbáme na to, aby vrstva nebola príliš silná zeminu nepěchujeme tlakom, iba jej semená jemne posypeme. (Bežne okolo 0,5 cm).

Ako zalievať klíčiace semená?

Klasický spôsob zalievanie konvičky s hubicou nie je úplne optimálny v prvých dňoch klíčenia semien, ktorá ešte nemajú korienok a teda nie sú pevne ukotvené v zemine. Výborný je naopak mechanický rozprašovač vody, ktorý bežne používame napr. Na kropenie bielizne. Jemnú vodnou hmlou z rozprašovača semená zalievame spočiatku 1-2x denne. Dostatočnú vlhkosť zeminy kontrolujeme jednoducho prstom, nesmieme ju nechať vyschnúť, aby semená turgidné a neuhynuli. Do doby, než si rastlinky vytvorí koreňový systém, je zalievame zhora, neskôr môžeme vodu liať do podmisky.
Klíčivosť sa u rôznych bylín líši svojou dĺžkou, najčastejšie sa pohybuje medzi 1-2 týždne. Čím stabilnejšie klíma klíčiacim semenám poskytneme, tým väčšiu máme šancu na úspech. Môžeme využiť malého triku a nádobu sa semenami prvé cca dva týždne zakryť čírym sklom či priehľadnou fóliou, hlina nám nevyschne a zabezpečíme tak i stabilnejšie teplotu. Vo chvíli, keď rastliny dorástli veľkosti okolo 1-2 cm, sklo či fóliu zložíme.

Presádzanie mladých sadeníc

Rastlinky staré cca 1 mesiac sú spravidla dosť silné na to, aby sme s nimi mohli manipulovať a opatrne ich presadiť do zvolenej nádoby. Ako pomôcku na presádzanie použijeme přepichovací kolík alebo napr. Obrátenú stranu lyžice, rastlinky po jednej presádzame v dostatočných rozostupoch do novej nádoby s riadne navlhčenú zeminou. V prvých dňoch po presadení strážime vlhkosť pôdy a starostlivo zalievame. Ak chceme pestovať bylinky vonku, je dobré ich postupne zvykať na zmenu klímu, spočiatku ich chránime pred priamym slnkom či prílišným vetrom a dažďom. Optimálna doba na presun byliniek von je prelom apríla a mája, v závislosti na počasí.

Poteší aj na pohľad

Bylinky sú rastliny nielen užitočné a liečivé, ale aj krásne a dekoratívne. Nech ich pestujeme vo vnútri domu či bytu za oknom, alebo na balkóne, parapete, terase alebo záhrade, oveľa viac vynikne ich krása pri umiestnení do ozdobných nádob a kvetináčov. Pristane im najmä jednoduché a pôsobivé keramické nádoby, ako napr. Starý hrniec na masť či stĺpmi rajnicu po babičke, alebo tiež tzv. Jahodový kvetináč v tvare súdka s niekoľkými otvormi pre rast rastlín. Vynikať budú potrebné v prútenom košíku vystlanom igelitovou fóliou, alebo akékoľvek vhodnej nádobe tak, aby nám boli potešením aj pre oko.