Ako pestovať mätu

Jednou z najznámejších byliniek obývajúcich veľa záhrad je mäta pieporná. Táto malá zelená a veľmi voňavá rastlinka je práve tou, ktorá bola pôvodne nymfou Mentha, ktorá bola premenená Plutom, keďže je spolu pristihla Plutova manželka. Aj v Biblii nájdeme zmienku o mäte, ktorú predávali farizeji rovnako ako rasca, kôpor a ďalšie bylinky na záhradu. V súčasnej dobe sa mäta využíva predovšetkým pri podávaní mojita. Má však ďaleko širšie využitie. Ako pestovať mätu na vašej záhrade si môžete prečítať v nasledujúcich riadkoch.

Sadenice mäty

Trápite sa otázkou, či mätu vsádzať zo semien či rovno zo sadeníc? Tu existuje jednoznačná odpoveď. Rozhodne vsádzať sadenice. Veľmi často sa totiž stáva, že zo semien mäty nevypučí kvalitné rastlina. Semená mnohokrát vôbec nevyklíčia.

Sadenicu je možné vypestovať si doma pomocou odrezkov z podzemku alebo zo stonky. Rezne umiestnite do vody. Následne dôjde k ich zakorenenie. Ak si však sadenice nechcete předpěstovávat, je vhodné kúpiť si ich v záhradníctve alebo kvetinárstvo.

Kedy začať s výsadbou sadeníc mäty?

Presný dátum výsadby nemožno určiť. Záleží totiž hlavne na počasí, ktoré vonku panuje. Najvhodnejšími mesiacmi pre výsadbu sú marec a apríl. Taktiež ju môžete sadiť na jeseň a to v septembri. Pôda by mala byť bohatá na vlhkosť.

Pozor na zálievku. Rastlinka je veľmi citlivá na sucho a v prípade zabudnutia na zalievanie môže dôjsť k jej uschnutí. Nevysadzujte vedľa harmančeka. Tieto dve rastliny sa neznesú vedľa seba. Naopak sa jej bude dariť vedľa žihľavy, ktoré znásobí produkciu éterických olejčekov aj jej aróma.

Podmienky a stanovištia pre mätu

Ako pestovať mätu nie je zložitý proces. Rastlinku vždy umiestnite na slnečné stanovište. Najlepšie do priepustného, ​​hlinito-piesčitého pestovateľského substrátu. Výhodou pre pestovateľov je, že jej môžu pestovať na záhrade, ale aj v podmienkach domácich. Odporúčaná vzdialenosť medzi jednotlivými rastlinkami je 50 x 20 centimetrov.

Okrem sucha si pestovatelia musí dať pozor aj na chlad. Je to druhý faktor, ktorý mátá neznáša. Stanovište chráňte aj pred veternými poryvmi. Dobre opatrovávaná mäta vydrží na záhone tri až päť rokov. V lete je vhodné rastlinku hnojiť raz za štrnásť dní.

Mäta a jej priaznivé účinky na ľudské zdravie

Mäta veľmi prospieva ľudskému telu. Vďaka svojmu obsahu silice a ďalších látok dokáže tlmiť aj mierniť kŕče čriev, žalúdočná nevoľnosť. Lieči koliky a vracanie. Pomáha pri nachladnutí. Zlepšuje trávenie a zmierňuje nadúvanie. Okrem zdravia sa využíva veľmi často aj v kuchyni.

Nikdy však mätu nekombinujte s iným korením. Jej výrazná aróma by tak stratilo na intenzite. Mäta sa dá používať iba samostatne.