Ako pestovať rozmarín

Rastlina uvíta, keď jej pri jej pestovaní umiestnite na kútik záhrady, kde je dostatok slnečného svitu. Ak viete, že chcete skúsiť pestovať rozmarín, tak vám v hlave prebieha otázka: Ako ho pestovať? S touto otázkou sa vynorí aj ďalšie napríklad kde pestovať, ako vysadiť, ako zalievať. Prečítajte si teda ako na túto bylinku.

Kde pestovať?

Pestovať rozmarín môžete na záhrade, ale pokojne aj doma v obývačke. Jediným rizikom pri pestovaní rozmarínu na záhrade je jeho zimná vymrznutiu. Mierne zimy síce pod snehom prežiť môže, ale zaručiť to nejde. Vhodnejšie je pestovať ho v nádobách na bezmrazom mieste.

V lete je ideálne umiestniť ho na vonkajšie pobyt. Umiestňujeme na slnečnom záveternom stanovišti. V zime vyžaduje období odpočinku pri teplotách 5-15 ° C. Svedčí mu mierne zásaditá priepustná pôda. Neznáša prelievanie, ale nesmie zaschnúť.

Ako pestovať rozmarín – postup

Zakúpime si sadeničky v záhradníctve. Tie potom vyberieme z kvetináčov a odstránime nadbytočnú zeminu. Zaobchádzať so musí šetrne, aby nedošlo k Ulámané korienkov. Rastlinky sa prikryjú vlhkou handrou, aby korene nezaschli, a pripravíme kvetináče.

Na dno kvetináča umiestnime drenážnu vrstvu. Použite hlinené črepy. Drenáž potom bude slúžiť k odvodu prebytočnej vlhkosti, a zabraňuje tak hnitiu korienkov rastliniek. Na drenážnu vrstvu dáme kvalitné zeminu. Do tej sádzací kolíkom vytvoríte jamku, vložíte rastlinku, zasypete ešte trochou zeminy, ktorú zatlačíte pozdĺž stonky.

Rovnaký postup platí aj pri výsadbe rozmarínu zo semienok. Ponechajte si rezervu dvoch centimetrov pod okrajom kvetináča, ľahko pritlačte semienka. Tie sa zasypú 1 centimetrom substrátu. Na jeden kvetináč sa dáva 6 – 8 semienok. Ak vzídu všetky semienka je nutné ich pri takom množstve rozsadiť.

Starosť o rozmarín v priebehu rastu

Už vieme, ako rozmarín vysadiť. Ovšem mali by sme poznať aj odpoveď na otázku ako pestovať rozmarín, najmä v priebehu rastu. Používajte vždy priepustný hlinito-piesčitý substrát. Počas rastu a vegetácie vyžaduje pravidelnú zálievku a prihnojovanie. Rastliny zalievame odstátou vodu do misky. Nesmieme zalievať moc alebo málo, pretože voda často spôsobuje poruchy rastu.