Alocasia , ako pestovať túto rastlinu s krásnymi listami?

Alocasia, ktoré sa v posledných rokoch objavila na trhu, sa rýchlo stala žiadanou rastlinou. Hojne si ju kupujú najmä pestovatelia, ktorí majú v obľube izbové rastliny okrasné listom. Majú tak možnosť medzi veľkým množstvom jednotlivých druhov ešte väčšieho výberu. S obstaraním rastliny prichádza na rad aj starostlivosti.

Jej pestovanie nebýva zvyčajne náročne. Napriek tomu je žiaduce poznať informácie o Alocasia a ako ju pestovať. Len tak dosiahnete pestovateľského úspechu. Článok Vám predloží základné rady a postup zaobchádzanie s touto rastlinou.

Alocasia

Patrí do čeľade áronovitých rastlín vyznačujúcich sa statným vzrastom a kvetenstvom v tvare tulca. Kalich, ktorý ukrýva vlastné kvetenstvo má bielu farbu. Podľa druhu má veľkosť od dvadsať do dvadsiatich piatich centimetrov. Pochádza z tropických pralesov a v mladosti je preto nenáročná na svetlo.

Svetlo zelené, lesklé listy sa s pribúdajúcim vekom vyfarbujú a vykresľujú ornamenty. Práve kvôli nim sa Alocasia stala tak obľúbenou. Najčastejšie sa ako izbová rastlina pestuje Alocasia amazonica s veľkými sivozelenými listami zdobenými výraznú striebornú žilnatinou. Existuje ich cez deväťdesiat druhov, väčšinou zdobia botanickej záhrady a skleníky.

Pestovanie

Alocasia a ako ju pestovať? Stačí dodržať pár rád a rastlina sa odvďačí. V prvom rade je nutné zaistiť dostatočnú vzdušnú vlhkosť. Znesie dobre izbovej podmienky so suchým vzduchom, ktoré ju vynahradíte častým rosením. Do väčšej misky je vhodné nasypať keramzit či štrk a postavte na ne rastlinu v kvetináči.

Kamienky zalejte tak, aby voda nezasahovala na dno kvetináča a nepřemokřila korene. Týmto spôsobom dosiahnete zvýšenie vlhkosti vzduchu.

Ďalšou vecou, ​​na ktorú musíte myslieť, je dostatok miesta. Mladé rastliny síce nezaberú toľko priestoru, drží si výšku okolo tridsať centimetrov a listov býva len niekoľko, avšak pomerne rýchlo rastú. Dorastá do výšky osemdesiatich centimetrov a listy dosahujú dĺžku okolo tridsať centimetrov. Musí mať okolo seba dostatok priestoru.

Substrát, zálievka a presádzanie

Potrebujú k svojmu rastu a životu dostatok vody a živín. Pozor si dajte na to, aby substrát nikdy nevyschol. Rastlinu zároveň nepřemokřete. Zálievku vykonávajte vždy trikrát týždenne. Od mája do jesene vykonávajte prihnojovanie. Používajte vždy tekuté hnojivo pre rastliny okrasné listom.

Mladé alokázia potrebujú kvôli svojmu rýchlemu rastu každoročné presadenie. Starším stačí presádzanie raz za dva roky. Zeminu pre ich pestovanie si namiešajte zo záhradníckeho substrátu s prídavkom rašeliny. Piesok nemusí byť súčasťou.