Ako doma pestovať ananás?

 • Z listovej ružice ananásu, ktorý prinesiete z obchodu, vypestovať nový – skvelý trik. Stačí vybrať plod so zdravými listami vrátane stredu ružice, zrezať ju, očistiť od dužiny, nechať zaschnúť a zasadiť. Ale aj keď sa rezeň ujme, k novému plodu je ešte dlhá cesta. Ako prinútiť ananás ku kvitnutia?

  Otázka: Ako doma pestovať ananás?

  Prosím o radu pri pestovaní ananásu. Mám ho už 3 roky, listy sú obrovské, zabral už celé trojdielne okno, ale nechce kvitnúť a teraz mu z boku vyrazil malý ananásek. Pravidelne ho prihnojujeme v zálievke aj postrekom na list a do ružice. Ale nemôžem ho prehovoriť aby vykvitol. Ako ho prinútiť, aby vykvitol a dozrel v plod? Ďakujem za odpoveď – Jana.

  Ananás si často dáva takto na čas, v našich podmienkach obvykle vykvitne až po piatich i viacerých rokoch. Avšak je možné ho k tomu naozaj aj trochu prehovoriť – a práve 3 roky je vek, kedy môže mať táto snaha už úspech.

 • V čase vegetácie, od jari do jesene, ho prihnojujte tekutými hnojivami.
 • Kvetov a plodov sa dočkáte najskôr, ak ananás umiestnite na slnečné miesto, najlepšie južne orientované okno.
 • Pomáha aj obmedzenie zálievky v priebehu zimy.

Kvety možno vyvolať aj „umelým“ zásahom, čo je ale vhodné vykonávať na jar, aby sa plody vyvíjali v priebehu leta – dozrejú až v zime. Je k tomu potrebné acetylénové voda, ktorú získate napríklad rozpustením 80 g karbidu vápnika v 10 l vody. Deciliter nalejte do stredu listovej ružice rastliny. Približne za mesiac až dva by mala nasadiť na kvet.

Odnož, ktorú ananás vytvoril, môžete veľmi dobre využiť pre vypestovanie ďalšie rastliny:

 • Keď dorastie do veľkosti okolo 10 cm zlomením ju, nechajte v teple oschnúť a zapichnite do zmesi rašeliny a piesku.
 • Na svetlom a teplom mieste ju mierne zalievajte, prospeje jej aj skleníkové mikroklíma, ktoré ľahko vytvoríte perforovaným plastovým kelímkom či kúskom fólie.

VIDEO: Ako nechať vyrásť ananás?