Ako pestovať levandule

Levanduľa pochádzajú z francúzskej Provance, z čoho vyplývajú aj podmienky na ich pestovanie. Rastliny vysádzame na slnečné miesta a do suchej pôdy. Levanduľa je suchomilná rastlina. Je preto nevyhnutné zaistiť pred výsadbou dôkladnú drenáž pôdy. Rastliny bez drenáže nielen zahnívajú, ale aj vymrzají.

Pre bohaté kvitnutie a pekný habitus je nutné levanduľa strihať. Pravidelne zastrihujeme o približne jednu tretinu v jarnom období, ešte pred kvetom. Môžeme strihať aj na jeseň po odkvitnutí, ale hrozí tu následné namrznutiu rastliny. Levandule sú považované za mrazuvzdorné rastliny, napriek tomu je však lepšie rastliny na zimu zakrývať čečinou. samotné
rastlinky si môžeme pred výsadbou buď kúpiť v záhradníctve, alebo sa môžeme pokúsiť o vlastné výpestky.

Niečo málo o levanduľu

Levanduľa sa radí do čeľade hluchavkovitých a je popisovaná ako vždyzelený krík s úzkymi našedlým listami a zvyčajne fialovým kvetom. Je ale tiež možné naraziť na levanduľu modrú, ružovú aj bielu (druhov existuje 39, v našich podmienkach sa najviac pestuje levanduľa lekárska). V priemere dorastá až do výšky 50 alebo 60 cm, kvitne od júla až do augusta a použiteľnými časťami sú listy, kvitnúce vňať a kvet. Teraz si priblížime pestovanie levandule, ktorému sa tento článok venuje.

Pestovanie levandule – základné zásady

Na úvodných riadkoch bolo naznačené, že levanduľa je pomerne nenáročnou rastlinkou, ktoré sa pri troche snahy bude dariť naozaj všade. Pozrime sa preto na základné pravidlá, ktorých sa treba držať, aby pestovanie levandule prinieslo vytúžené ovocie, v tomto prípade v podobe nádherných kvetov.

Pôda vyhovuje levanduľu skôr piesčitého, prostupného a neutrálneho či zásaditého charakteru, pozor si dajte na zálievku. Ak by ste ju príliš rozmáčeli, nebude to pre rastlinu nič príjemné. Substrát by tak mal byť ľahký, netreba dodávať nejaké špeciálne živiny, hnojivo môže byť vápenaté. Nádobu by ste mali umiestniť na slnečné (znáša priame slnko) a suché miesto – za oknom, terasa, balkón, záhrada. Čím viac slnečných lúčov na rastlinu cez deň dopadá, tým aromatickejšia budú jej kvety. Čo sa týka zálievky, nezabudnite pri pestovaní levandule na to, že táto rastlina je na prílišné zavlažovanie veľmi háklivá. Ani v lete sa preto nemusíte obávať, že po návrate z dovolenky ju nájdete uschnutou.
Platí tu teda staré známe príslovie, že menej je niekedy viac. Ak chcete, aby vám rastlina čo najskôr vyrástla, odporúča sa zaobstarať už hotovú sadenicu. Akonáhle levanduľa odkvitne, oplatí sa ostrihať staré zasychajúce stonky a kvetenstvo. Naopak na jar, ešte než začne vegetovať, ju odrežte na 1/3 dĺžky. To zaručí, že sa levandule rozkošatí a obrazov. Ak nastanú mrazy o teplotách menších ako – 8 ° C, potom je potreba chrániť korene levanduľa buď zasadením do zeme alebo pokrytím slamou či čečinou. Najčastejšími chybami pri pestovaní levandule je spomínaná nadmerná zálievka (tu môžu zniesť maximálne tak mladé rastliny, ale ani u nich sa neodporúča) a nevhodné umiestnenie bez dostatku slnečného žiarenia.

Na pestovanie levandule je dôležité aj množenie

Ak budete chcieť svoju zásobu levandule rozšíriť, potom môžete množenie riešiť pomocou odrezkov alebo vysádzaním. Postup študentský levanduľa je nasledujúci. Zhruba v polovici jari alebo v lete je nutné ostrihať celé vetvičky, z ktorých sa nastrihajú rezne s dĺžkou zhruba 7 až 10 cm. Tie sa ponorí 1 cm dĺžky do práškového koreňového stimulátora a zasadí 4 až 5 cm (po 3 až 5 kusoch) hlboko do špeciálneho substrátu určeného na výsev alebo množenie. Ideálne konečné umiestnenie je v parenisku, ak ho nevlastníte, stačí prekryť rezne priesvitnou fóliou. Nezabudnite tiež udržiavať substrát vlhký. Obdobne možno množiť odrezkami aj listy odobraté z jednoročných výhonkov na začiatku jari. K zakorenenie by malo dôjsť v horizonte 3 až 4 týždňov.

Ako levanduľu zbierať a ďalej skladovať?

Niekto sa pre pestovanie levandule rozhodne iba z dôvodov, že chce záhradu alebo obydlí prevoňať, ak patríte k tým, čo ju chcú aj ďalej uchovávať pre všelijaké účely, venujte dostatočnú pozornosť tomu, ako budete rastlinu zbierať a skladovať. Zber sa robí za suchého počasia a v období, keď levandule kvitne.
Poupata ale nesmie byť príliš rozvinutá. Ďalej sa levanduľa uchováva sušením. A to v miestnosti, ktorá je vetraná a tmavá. Prípadne sa dá pomôcť aj urýchleným sušením, pri ňom však nevystavujte rastliny teplotám vyšším ako 40 ° C. Ideálne je zavesiť nastrihané trsy kvetom dolu, môžete je ale tiež rozložiť na stole na novinovom papieri. Usušené rastliny sa potom vkladajú do látkových alebo papierových vreciek, prípadne krabíc. Kvety možno prechovávať ako bežný čaj, teda v plechovkách, drevených škatuľkách pod.

Levandule a jej liečivé účinky

Rastlina je mimo svojej vône pre mnohých atraktívne aj pre spomínané liečivé účinky. Pripomeňme si teraz tie najdôležitejšie z nich. Pestovanie levandule tak môže byť v konečnom dôsledku veľmi prospešné. Liečebné využitie levandule umožňujú predovšetkým blahodarné silice, čo obsahuje. Tie pri vonkajšej aplikácii (olejom z levandule) pomáhajú pri hojení infekčných rán, zápalov a vredov. Ďalej uvoľňuje bolesť v oblastiach sužovaných reumatickým, zápalom nervov alebo migrénou. (Zaujíma vás téma migrény viac? Neviete, ako proti nej bojovať? Potom si prečítajte tento článok o bolestiach hlavy.) Inhalatívne výluhu z levandule možno uľaviť pri astme a kašli. Levanduľu si môžete pridať aj do kúpeľa. Podporíte tak svoj krvný obeh. Vôbec najrozšírenejšia je vnútorné užívanie pitím levanduľového čaju. Ten sa už mnohým osvedčil ako prostriedok na upokojenie pri bolestiach hlavy a nervových záchvatoch. Je tak výborným bojovníkom proti stresu. Pri kloktanie zbaví ústnu dutinu áft a podobných ťažkostí. Levanduľa ako čaj je tiež ľahko laxatívne a priaznivé pôsobí na pečeň, žlčník a celkovo tráviacu sústavu.

VIDEO : Voňavá levanduľa