Ako sa zbaviť sršňov na záhrade?

Bez ohľadu na to, či v záhrade pracujeme, grilujeme, alebo len tak sedíme na terase a kocháme sa pestrosťou záhonov – blízkosť sršnieho hniezda dokáže poriadne znepokojiť. Zúrivé bzučanie obrovského žlto-čierneho hmyzu sa často postará o nepríjemnú atmosféru. Hoci tropické druhy sršňov, ktorých sa v našich zemepisných podmienkach obávať nemusíme, bývajú veľmi útočné, naše Sršeň obyčajný (Vespa crabro) je pomerne mierny, plachý hmyz.

Dokonca má oveľa slabšie jed ako včela alebo osa. Táto skutočnosť však nič nemení na tom, že je jeho bodnutie veľmi bolestivé. Sršne navyše dokážu vystreknúť jed až do vzdialenosti niekoľkých desiatok centimetrov, čo je obzvlášť nepríjemné v prípade zasiahnutia očí.

V agresívne beštie sa však zmení vtedy, keď sa ocitnete v blízkosti ich hniezda. Toto môže spôsobovať značné problémy práve v situácii, keď sa hniezdo nachádza v záhrade alebo na pôde. Otázkou zostáva, čo si pod blízkosťou treba predstaviť. Rozhodne však sršne, podobne ako iné živočíchy, vycítia nervozitu, strach a vydesené mávanie rukami si môžu vysvetliť ako otvorený útok. Pach potu, ktorý začne presakovať z pórov zľaknutie človeka, môže na sršne zapôsobiť iritujícím spôsobom. Toto všetko sú faktory, ktoré nekompromisne predlžujú pomyselnú vzdialenosť označovanú ako „v blízkosti hniezda“.

Ako sa sršne žiť

Blízkosť šršnieho kráľovstvo nie je úplne na škodu. Jeho obyvatelia skonzumujú obrovské množstvo hmyzu, v neposlednom rade aj komármi či ovady. Inak sa živí napríklad nektárom, ovocím, alebo vykrádajú med z včelích úľov. Neraz sa môže stať, že sršeň začne obletovať okolo človeka, možno aj zosadne a začne bádať po pokožke. Netreba robiť paniku, on zase odletí a pôjde hľadať niečo chutnejšie, skladnějšího. Ak sa však začnete metať, nečudujte sa, že sa vydesí a odhodlá sa brániť.

Ako sa zbaviť sršňov

Za asi najmenej pracné, aj keď rozhodne nie najlacnejšie riešenie, sa dá považovať najatie špecializované firmy, ktorej pracovníci si s sršne príbytkom poradí s chladnou hlavou.

Za lacnejšie možnosť považujeme kúpu radikálneho insekticídu s ďalekým dostrekom, ktorý sa dá použiť aj v prípade, keď nie je k hniezdu dobrý prístup. Je potrebné pamätať na ochranu celého tela, predovšetkým tváre a krku. Ak sa odhodláte mechanicky odstrániť celé hniezdo, ideálne je urobiť tak v jesenných mesiacoch. Každoročne totiž kráľovstvo vymiera, prežije len kráľovná, a teda sa nemusíte báť, že sa oproti vám vyrúti desiatky rozzúrených robotníc.

Penou sa hmyz prehryzie

Ak si už neviete rady, čo sa stále vracajúcim sa hmyzom, skúste babské rady. Osám a sršňom údajne vadí pach cesnaku alebo nafty. Hmyz potom vraj sám hniezdo opustia. Aktívne a efektívnejšie ich môžete zlikvidovať pomocou vysávača. Odborné firmy používajú priemyselné vysávače so silným výkonom. „Doma sa dá použiť záhradný drvič lístia, ktorý má vo vnútri vrtuľu,“ odporúča Marek Špacír. „U bežného vysávača zostane hmyz živý a pri vyberaní vreca by zaútočil.“

„Sú prípady, keď ľudia nastriekajú do štrbín postrek a potom medzeru zaplní izolačnou penou. Osy ju ale prehryzú alebo si nájdu medzierku von. Občas sa podarí takto osy vyhubiť, ale to je skôr výnimka,“ dodáva.