Ako pestovať kanadskej čučoriedky

Predstavujú nielen krásny doplnok záhrady. Sú aj veľmi chutné a zdravé. Majú príbuzenský vzťah s čučoriedkami lesnými. Avšak na rozdiel od lesných čučoriedok vytvorí pestovateľom kanadskej čučoriedky rozložité kríky. Patrí medzi veľmi efektívne investície.

Ich kry dorastajú do výšky 2,5 metra a dožívajú sa niekoľko desiatok rokov. Záhradkári i pestovatelia sa tak môžu tešiť na veľké plody a obzvlášť veľkú úrodu úrody. Z jedného kra sa zožne, až 5,5 kilogramov úrody. Chcete taky žať úrodu? Stačí si kríky zaobstarať a zistiť si informácie o tom, ako pestovať kanadskej čučoriedky.

Požiadavky na pestovanie čučoriedky

Na rozdiel od ostatných bobuľovín majú tieto čučoriedky špecifické požiadavky na svoje pestovanie. Špecifickosť sa týka PH pôdy. Pre svoj zdravý rast vyžadujú kyslú pôdu, ale neznášajú vápno. Pestovať ich môžete v tej časti záhrady, kde ste vykonali úpravu pôdy. Čo znamená, že tam je navezení rašelina pre vresy, rododendrony a ďalšie kyslomilné rastliny.

Rastliny sú samoopelivé, ale pre dosiahnutie väčšej úrody je vhodné vysádzať do ich blízkosti aj iné odrody. Opelenie peľom inej odrody zabezpečí ich väčšiu plodnosť. Plodiť začínajú väčšinou štvrtým rokom. Plné plodnosti však dosiahnete až v roku piatom.

Stanovište a pestovanie čučoriedky

Ako pestovať kanadskej čučoriedky? Základom úspechu je výber správneho stanovišťa a dostatok starostlivosti. Vyžadujú dostatočne vlhkú, kyslú pôdu a slnečné stanovište aj polotieň. Ak ich chcete vysadiť pri stene, musíte zaistiť, že sa vápno k rastlinám nedostane ani pri daždi. Reakciou na prítomnosť vápna v pôde je zožltnutie listov.

Bezpečnejšie je pestovať kanadskej čučoriedky vo veľkých kontajneroch naplnených zodpovedajúce zeminou. Ph pôdy vyžadujú medzi 3,5 až 4,5, pôda by tiež mala byť priepustná, najlepšie piesočnatá. Pri skoré jarné alebo jesenné výsadbe, upravíte zeminu do hĺbky pol metra a šírku kruhu okolo metra a pol. Takúto musíte vyhĺbiť jamu a vykopanú zeminu nahradíte substrátom. Rastliny zasadíte a mulčujete.

Namulčovať môžete buď pokosenou trávou z kosačky alebo pilinami či borkou. Pravidelne je zavlažujte. Pozor na premokrenie to nemajú rady. Najvhodnejšie vodou pre zálievku je voda dažďová. Prihnojovanie vykonávajte hnojivami pre kyslomilné rastliny. Korenie veľmi plytko, tak sa neokopává, iba sa vytrháva burinu.

Zrelé na zber sú vtedy, keď sú plody tmavo fialovej i napriek tomu je, ponechajte na rastline ešte desať dní. Dôležitá je aj ochrana pred vtákmi, ktorí by čučoriedky veľmi rýchlo ozobali. Najlepšou ochranou je natiahnutie sietí. Zimu vám prečkajú bez úhony. V prípade, že niektoré výhony omrznú, stačí ich na jar odrezať a ony znovu obrazí.