Disponuje vaša kosačka správnymi parametrami?

Aj vy radi relaxujete pri kosení trávy? Aby bola táto aktivita efektívna, ekonomicky úsporná a fyzicky bezproblémová, je dôležité si ozrejmiť, na čo myslieť pri výbere kosačiek.

Kosačky na trávu už v dnešnej dobe nájdeme na trhu v rôznych prevedeniach. Veľmi populárnymi sa stávajú v našich končinách aj akumulátorové kosačky. Viete, na čo konkrétne myslieť ešte pred ich nákupom?

Rozhodujúce sú parametre

Nie každá kosačka disponuje rovnakými parametrami. Práve v tejto záležitosti sa môžu diametrálne líšiť. V prvom rade si urobte jasno v potrebe ich výkonu. Pri benzínových kosačkách máte na výber rôzne druhy podľa výkonov:

  • výkony s hodnotami do 2000 W (ideálne pre menšie a rovinaté plochy),
  • od 2000 W do 3000 W (pre stredne veľké a veľké záhrady),
  • a viac ako 3000 W (náročnejšie podmienky).

Elektrické kosačky disponujú o čosi nižším výkonom, no pre klasický trávnik budú postačujúce. Tu sa bavíme o príkone do 1500 W (tieto sú vhodné na kosenie menšej záhrady). Výkonnejšie s príkonom nad 1500 W sú vhodnejšie aj na menej rovinaté plochy a záhrady vo svahu.

Myslieť treba aj na šírku záberu, teda možnú šírku pokoseného pásu. Elektrické kosačky zaberú zvyčajne okolo 40 centimetrov a benzínové bežne aj o 10 centimetrov viac. Špecifickým prípadom sú robotické kosačky, ktoré majú zvyčajne menší záber, zhruba 20 centimetrov.

Nezabudnite ani na výšku kosenia, tú už si môžete prispôsobiť podľa toho čo potrebujete. Zvyčajne majú kosačky minimálne 2-3 výškové polohy, ktoré môžu pokosiť trávu od 3 cm do približne 10 cm.

Aku kosačka pre jednoduché kosenie

Pristavme sa teraz pri akumulátorových kosačkách. Tie už môžu napríklad z pohľadu výkonu hravo konkurovať aj elektrickým prevedeniam. Aku kosačka navyše dovolí zabudnúť na strach z poškodenia elektrického kábla. Aku kosačky sa odporúčajú na kosenie menšej záhrady, resp. pozemku, ktorý má do približne 200 metrov štvorcových. Medzi najčastejšie oceňované výhody týchto kosačiek patrí tichý chod a nízka hmotnosť, čo môže vyhovovať najmä seniorom, prípadne aj ženám. Skvelá životnosť (až 300 nabíjacích cyklov) je zaručená pri napájaní Li-Ion akumulátormi, ktoré nedisponujú pamäťovým efektom.

Zdroj obrázku: Ultraskrip / Shutterstock.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *