Plánujete skleník? Na toto by ste nemali zabudnúť

Poloha skleníka je veľmi dôležitá. Poradíme vám, ako ho situovať. Máme však pár tipov aj pre tých, ktorí sa musia zaobísť bez skleníka. Pri plánovaní skleníka je potrebné myslieť na to, aká konštrukcia vám bude najviac vyhovovať, ako ju upevníte, kde bude zdroj vody, ale v neposlednom rade aj na to, ako bude váš skleník situovaný.

Správne miesto pre skleník

Ak skleník umiestnite bližšie ku kuchyni, menej sa nachodíte po zeleninu. Ďalej by ste mali brať do úvahy blízkosť zdroja vody, ktorá je nevyhnutná pre zalievanie. Rozhodujúca je aj dostatok slnečných lúčov, ktoré nielen zabezpečia dostatok svetla na priebeh fotosyntézy, ale aj tepla na zohriatie priestoru skleníka.

Ideálna poloha skleníka je na východ – západ.

Samozrejme, ak nie je iná možnosť, nie je problém v severovýchodnej či severozápadnej polohe. Nevhodná je však severnej orientácie. V prípade, že je vo vašej záhrade častý vietor, skleník uchránite výsadbou živého plota v jeho blízkosti. Akákoľvek zástavba môže byť tiež problémom, pokiaľ bude na skleník vrhať tieň. Rovnako je to aj s vysokými stromami. Vhodnejšie je voliť nízku výsadbu, hoci ťažko sa radí v malom priestore, kde už dreviny rastú a nechcete sa ich vzdať. Skleník môžete aj „oprieť“ jednou stenou o dom.

Ak ste bez skleníka

Pestovateľské úspechy sa dajú dosiahnuť aj na okennom parapete. Hlbšie kvetináč na letničky, ktorý je ešte odložený v pivnici dokážete využiť už teraz. Adeptom je napríklad reďkovka. Vďaka krátkemu vegetačnému obdobiu, ktoré potrebuje k dorastených do konzumnej veľkosti si na nej pochutnáte raz dva.

Na okennom parapete sa dokonca dajú pestovať aj paradajky. Nezabúdajte, že neskôr potrebujú konštrukciu. Pri dobrej starostlivosti a dostatku správneho osvetlenia sa môžete tešiť z úrody celý rok. Obľúbená pre pestovanie na parapete je pažítka či cibuľka zelenáčka. Ani pri pestovaní na okennej parapete nezabúdajte na zavlažovanie.