Ako sa zbaviť krtka ? Vyskúšajte tieto tipy

Pustili ste sa do boja s krtkom? Čo všetko sú ľudia schopní vymyslieť, aby sa zbavili tohto mierumilovného zvieratká? Ani v záhrade by ste nemali obchádzať základné pravidlo: Pokiaľ chcete vyhrať nad nepriateľom, musíte ho najprv čo najlepšie spoznať.

Krtek podzemné (Talpa europaea)

Krtko je hmyzožravec. Drvivú väčšinu života strávia v tme pod zemou. Jeho územím sú lúky, polia a záhrady. Hniezdo si vystiela suchou trávou a lístím. Aktívny je v noci aj cez deň a vytvára si chodby, ktoré vedú z hniezda v rôznych smeroch a bývajú navzájom rôzne prepojené. Na vytváranie takých chodieb má prispôsobené predné končatiny. Vďaka prekopávaní či podkopávanie pôdy sa považuje za užitočného živočícha, pretože prevzdušňuje pôdu.

Krtko sa prakticky neživí rastlinami, ale zbavuje pôdu škodcov. Tam, kde žije krtko, je v pôde veľa škodlivého hmyzu a mali by sme mu byť vďační. Každý záhradkár by mal dobre zvážiť, či chce radšej krtka s jeho občasnými omyly – podryjeme rastlinu, ktorá následne vyhynie, rozryté trávnik. Alebo radšej pandravy, ploštice …

Krtkova slabosti a vaše príležitosti

  • Krtko je takmer slepý, rozozná len svetlo alebo tmu.
  • V nosa má čuch aj hmat, keď hrabe, používa ako hmatový orgán chvost.
  • Krtkov sluch je veľmi vyvinutý, ba dokonca je tak citlivý, že príliš hlasný zvuk ho môže zabiť.
  • Čierne zvieratko má zvláštny zmysel pre poriadok, pravidelné rozhrnovanie jeho krtincov ho veľmi znervózňuje a zožiera.

Vďaka citlivému sluchu aj hmatu sú proti krtkom veľmi účinné elektronické alebo mechanické zariadenia, vydávajúce zvuky alebo vibrácie. Takých je na trhu veľa, ba dokonca môžete využiť aj vibrujúci erotickú pomôcku. Nájde sa pár záhradkářek, ktoré sú s jej účinkami na odplašení krtkov spokojné.

Istý záhradkár zase nedá dopustiť na zvončeky. Krtka údajne doteraz vždy vyhnal tak, že si zakúpil staršie bytový zvonček. Zvonček vložil do plastovej nádoby, zapojil na trafo a zakopal do zeme (cca 40 cm pod povrch). Zvonček v krajine zvonil celý týždeň a krtka zaručene presvedčil. Melodické zvončeky však nepomáhajú.
Občasné záhradné párty s hlasnou hudbou tiež nie sú na škodu. Veľmi účinné sú aj malé deti, ktoré kričia a Dupa po záhrade. Neirituje len susedov, ale aj krtkov, ktorí rezignujú.

Tí, ktorým sa prieči usmrcovania užitočných krtkov jedovatými gély alebo dymovnicami, sú práve so záhradnou diskotékou a neposednými deťmi spokojní.

Súhlasíte s kompromisom?

Môžete mať spoločnú záhradu s krtkom, a zároveň sa poistiť, že vás neprekvapí krtinec na nesprávnom mieste. Napríklad trávnik ochránite tak, že pod neho umiestnite pletivo. Krtko si bude môcť robiť chodbičky, ako sa mu zachce, pod úrovňou pletiva. Na povrch sa ale dokáže vyhrabať až za hranicou tohto pletiva.

Berte do úvahy fakt, aký je to užitočný živočích, aby ste sa aspoň s takýmto kompromisom mohli žiť.