Ako pestovať clemantis

K najkrajším a najobdivovanejším popínavým drevinám patrí okrem ruží i veľkokveté clemantisi alebo po slovensky plamienky. Vyznačujú sa nielen krásnymi farbami a ladnými tvarmi kvetov, ale aj dlhou dobou kvitnutia. Najlepšie sa vynímajú na pergolách, plotoch, stenách, altánkoch, góloch. Ich vyše tristo druhov. Pozrime sa krok za krokom na to, ako pestovať celmantis.

Popis rastliny

Patrí do čeľade rastlín pryskyřníkovitých. Ich latinský názov bol odvodený od gréckeho slova Clem, čo znamená úponek. Jedná sa o staré kultúrne rastliny. Boli pestované už v starej Číne a Japonsku. Rastú aj vo voľnej prírode. Najviac sa s nimi stretnete vo vyšších polohách.

Clemntis sú okrasné popínavé dreviny, ktoré sa hodia k ozelenenie a skrášlenie záhradných stavieb. Vhodným riešením je aj jeho použitie na zakrytie starých múrov a vytváranie rôznych zákutí na záhrade. Clemantis môžete pestovať aj na balkónoch či terasách, kde sa pne po zábradlí a vytvára bohaté kaskády farebných kvetov.

Výsadba a stanovištia

Ako pestovať clemantis? Začať sa musí od výsadby. Najlepším obdobím je jar. Semienka pestujte v kvetináči. Takto vypestované rastlinky môžete vysádzať od jari do jesene. Vsádza sa tak, aby nad koreňovým krčkom bolo päť až osem centimetrov kyprej zeminy.

Po výsadbe je nutné mladé rastliny zalievať. Každoročne je prihnojujte kompostom. Súčasťou starostlivosti je aj odstraňovanie suchých a zahusťujúcich výhonkov. Pôdu potrebujú priepustnú, bohatú na živiny, ale aj primerane chladnú. Ideálne je preto stanovište s celodenným slnečným svitom.

Okolité pôda musí byť pokrytá hustým porastom iných rastlín, drvenou kôrou či mulčom, aby jej povrch nevysychali a bol stále prirodzene vlhký.

Starostlivosť o rastliny

Pri tom, ako pestovať clemantis je dôležité myslieť na odstraňovanie výhonkov. Predovšetkým tých slabých a mŕtvych. V apríli až máji môžete príliš rozvetvený clemantis prestrihnúť. Na konci jesene skráťte výhonky o dvadsať centimetrov. Uschnuté a oslabené výhonky sa opäť ostrihajú.

Cez leto je nutné pravidelne každý deň zalievať. Dobre im tiež urobí občasné prisypaní substrátu. Ten zmiešajte s hrsťou mletého vápenca. Na zimu ho umiestnite na miesto, kde nemrzne.