Čo pestovať v skleníku

Skleník je stavba určená na pestovanie rastlín, ktoré potrebujú viac tepla a vlhka, než bežné rastliny. Pestovaním rastlín vo skleníkov tak môžeme dosiahnuť oveľa vyššiu úrodnosti, ako bez neho. Ožívajú predovšetkým v máji, a keď sa prehupne polovica mesiaca, mali by byť plochy vysadené a využité do posledného miestečka. Len tak si pestovatelia zaistí bohatú, pestrú úrodu teplomilnej zeleniny.

Skleník musí byť schopný dovnútra prepustiť slnečné svetlo a teplo. Steny tak musí prepúšťať čo najviac svetla, ale zároveň disponovať aj značnú tepelnú izolačnou schopnosťou. Čím viac svetla sa k rastlinám dostane, tým lepšie bude prebiehať fotosyntéza. Dôležitý je aj systém vetrania, aby sa vo vnútri nedržala a nechytal pleseň.

Skleník a substrát

Použitím správneho substrátu v skleníku môžete maximalizovať svoju úrodu. Kvalitným skleníkovým substrátom je kompost. Ak si ho pripravujete doma, nesmie obsahovať žiadne zdraviu škodlivé látky, nežiadúce semená, škodca a zárodky chorôb. Pri absencii dostatočného množstva kompostu, použite namiesto neho ornicu s rašelinou v pomere 1: 1. Do zmesí sa pridajú organické hnojivá.

Zelenina v skleníku

Do polovice mája čakajú v skleníku sadenice plodových zelenín a niektorých letničiek, až sa nočné a ranné teploty zdvihnú natoľko, že sa budú môcť vysádzať na svoje stanovište. Tieto druhy zvykajte na nižšie teploty vetraním skleníka. Takto otužené rastliny budú oveľa lepšie znášať prechod na vonkajšie záhony.

Zeleninu (paradajky, papriky) pestované v skleníku majú úplne rovnaký postup, ako vonkajšie výsadba zeleniny. Medzi nimi je len jeden rozdiel. Tým rozdielom je to, že budete musieť premýšľať nad tým, koľko miesta zelenina v skleníku zaberie. Napríklad taká paprika a paradajky rastú do výšky, takže medzi ne môžete zasadiť nejakú menšiu zeleninu. Ideálne šalát, ktorý rastie rýchlo.

Čo pestovať v skleníku z cudzokrajných rastlín?

Ak je skleník schopný zaistiť dostatočné teplo a vlhkosť pre cudzokrajné rastliny, tak šup tam s nimi. Pomerne ľahko sa dajú vypestovať figy, citrusy aj vínna réva.

Zálievka

Vlhko priťahuje pleseň. V skleníku z tohto dôvodu zalievame vždy ráno a večer na zem. Rovnako aj pravidelne vetráme. Pozor na prievan, rastliny ho nemajú rady. Vetraním veľmi účinne bojujete aj proti roztočom a voškám.

Ak pokropíte celé rastliny, ihneď vyvetrajte. Rastliny občas prestrihajte listy tak, aby sa k nim dostal dostatok svetla a vzduchu.