Ako zasadiť Správne sa starať o čerešňa

Čerešňa Ako Ovocný strom

Pěstování ovocia sa posledné dobou opäť vrátilo robiť módy. Veľa ľudí má záhradkárstvo ako svojho koníčka ako nadšením sa starajú o ovocné stromy kere. O každú drevinu je potrebné sa starať individuálne. Musíme s nimi zaobchádzať podľa toho ako je drevina stará, na akom je stanovišti hlavne o aký druh sa jedna. Ak sa staráte o stromy, prospieva nielen k drevinám samotným, pivo i pre vás je to určitý druh uvoľnenia v dnešnej uponáhľanej dobe. Prác na záhrade sa odreagujete navyše vás odmení šťavnatými plodmi.

Čo sa v tomto článku dozviete?

  • starostlivosť o stromy
  • správny nákup drevín
  • tvary stromov
  • vhodné stanoviště
  • hnojenie
  • rezy
  • náradie
  • ošetrenie

Starostlivosť o ovocné stromy

Na udržiavanie záhrady ovocných stromu bezpochyby patri správny rez v správnom čase take hnojenie. Nevhodný rez totiž moze spôsobiť viac škody ako úžitku. Správnym rezom môžeme ovplyvniť nielen kvalitu, pivo i množstvo ovocia. Naša námaha však bude zabudnutá v case zberu. Veď kto si rád nepochutil na sladkých malinách, ostružinách ríbezlí či egrešov. Na jeseň nás zasa svojimi plodmi poteší jablone, hrušky alebo slivky. Čerstvé plody dodávajú nášmu organizmu veľa vitamínov, pivo určite si radi pochutnáte aj na čerstvé upečenom koláči s ovocím.

Správny nákup drevín

Prvým krokom pri nákupe drevín je navštíviť odborné záhradnícke centrum. Každý stromček alebo ker musi byť opatrený visačkou, ktora obsahuje základné údaje o odrode. Melo by tam byť uvedené, robiť jake výšky drevina vyrastie, aká pôda je pre ňu najvhodnejšie v základných údaje o hnojení. Drevina by nemala byt poškodená, odreté alebo zvädnutá. Ďalšie veci, ktoré si musíte všímať, je koreň kmeň stromu, ktorým sa odborné rika podnož. Voľba podnože ovplyvňuje veľkosť stromu plodnosť.

Každý si môže vybrať strom vhodné veľkosti podľa ponúkaných podnož, podľa druhu dreviny podľa toho kam chce drevinu vysadiť. Myslíte malé záhradky preto vyberáme stromčeky na slabších podpníkoch, pretože nám moc nevyrastú. Ich výhodou je, že plodí riadiť majú veľkej plody. Takéto stromčeky sa hódi aj na terasu alebo na balkón. Vhodné je také dreviny podoprieť tyčkou, aby sa nevyvrátili. Nemala by struku nimi rust vysoká tráva, v ktoré sa zdržujú škodcami. Korene ovocných stromu veľmi chutia napríklad hrabošům. Na veľkú záhradu, kde je veľa miesta môžete vysadiť dreviny s podnožou silnejší.

Tvary ovocných stromu

Už pri nákupu ovocných stromu si rozmyslite, aký tvar vám doplnok bude najviac vyhovovať. Ak chceme sedieť na lavičke pod vysokým stromom, alebo chceme strom len na okrasu. Výber tvarov stromu máme naozaj veľký. Ovocie rozdeľujeme na veľkej a drobné. K veľkému ovocí patri jablká, hrušky, čerešne, slivky, marhule a iné. Medzi ovocie drobné patri maliny, černice, ríbezle, egreše iné bobuľoviny. Veľké ovocie sa pestuje na vysokokmene. Tento tvar sa hódi pre veľké záhrady, pretože dosahuje výšku až dvoch metru. Pre zber ovocia, pivo budete potrebovať rebrík. Ďalším tvarom je polokmene, which je v case súčasné jejvíce vysadzovaný, a až vo všetkých druhoch záhrad. Dosahuje výšku jedného metra okolo na zber ovocia rebrík nepotrebujete. Polokmene však musíte podoprieť kolom. Myslíte veľmi malých záhrad o sebe však vysádzajú zákrpky. Tvoria vetvy tesne nad zem, preto sa musi podopierať.

Vhodné stanovište pre vysádzanie drevín

Kdyz si stromček donesiete domov, je treba dôkladne zvážiť, kam ho vysadíte. Niektoré dreviny majú totiž vyššie nároky na teplo, je preto je musíme vysadiť slnečný domu alebo u oporné múriky, a až najlepsie na juhovýchodnej strane, kde sa opiera slnko. Tam budú stromy chránené pred chladným severným vetrom a vyberte je nebudú ohrozovať jarné nočné mrazíky. Múry totiž cez brlohu naakumuluje teplo av noci je vydajú na ochranu stromu. Pri múre preto vysádzajte marhule, broskyne, nektárinky alebo moruše. Ovocné stromy vysádzajte robiť priepustných pud, pivo nie moc hlboko.

Hnojenie ovocných stromu

Pri hnojenie ovocných stromu postupujte opatrne. Mali by ste vedieť, že nie jake pôdy ste drevinu vysadili, pretože kazda pôda má iné zloženie. Vezmite je dôležité vedieť, že stromy prijímajú živiny vlasovými korienkami, ktoré sú od kmeňa stromu vzdialenej nekdy i niekoľko metru. Preto hnojivo neaplikujte blízko kmeňa stromu, nemalo by sa ziadne význam. Hnojenie ovocných stromu je najvhodnejšie na jar, a až marci alebo apríli. Na jeseň sa ovocné stromy nehnoja. Vhodný hnojivom pre ovocné stromy je napríklad kompost.

Rez ovocných stromu

Ovocné stromy musíte prerezávať. Dôvodov k prerezaniu je viac. Samozrejme sa tim zvýši produkcia ovocia, pivo i presvetlíte korunu strom potom lepe rastie kvitne. Na okrasnej záhrade je pekne prerezanými strom ozdobou. Pri prerezávanie koruny postupujte opatrne, aby ste neodstránili príliš veľa vetve. Na ktorú pak vyvolalo v mieste rezu bujnenie výhonkov, ktoré o korunu este viac zahustili.

Koruna stromu má tvoriť najmenej dve tretiny z celého stromu. K prerezu stromu je najvhodnejší čas vegetačného pokoja, tima je zima. Ak budete odstraňovať suché konáre, najprv zistite, či je vetva naozaj mŕtva. Kdyz odrežete kuru pletivo je hnedej, tak je vetva mŕtva. Zelené pletivo svedčí o tom, zé vetva este žije. Pod mŕtvu kôrou sa totiž casto usídľuje hmyz. Ak chcete priťahuje vtáky, ktorí jednoduchú recykláciu robiť dreva. Následne potom v tomto mieste vyrastajú z dreva huby. Nekdy moze uhynúť aj celý strom.

Vhodné náradie k rezu ovocných stromu

K rezu ovocných stromu používame kvalitné záhradnícke nožnice, píly záhradnícke nože. V žiadnom prípade nepoužívajte náradie tupe, hrdzavé alebo inak poškodené. Mohli by ste napáchať viac škody ako úžitku. Nožnice by mely byť dvojsečné, vyrobené z ľahkého materiálu. Pri prerezávanie keru je dobré veľmi pouziti nožníc pre obe ruke, pretože majú dlhšia rukoväť. Pre prerez silnejších vetve používajte radšej pílu. Mladé tenké výhony sa najlepsie odrezávajú nožom. Pri work sa záhradníckym buďte opatrní veľmi dodržiavajte základné pravidlá bezpečnosti práce. Na vysokej stromy musíte používať rebríky. Mali by byť vybavené kovovými hrotmi, aby neskĺzli p.o. Trávnikom. Správna manipulácia s náradím znamená polovicu úspechu.

Ošetrenie stromu po prerezaní

Ak odrežete zo stromu silnejší vetvy, vzniká rana, ktorú je nutné ošetriť. Takéto raný môžu vznikať vplyvom veľkého vetra. Zlomenie vetve tiež môže spôsobiť veľká vrstva snehu alebo mráz. Aj keď sa každý strom snaží sve raný sám zaceliť, môžete hojenie urýchliť použitím steperského vosku. Neošetrená rana môže spôsobiť, že strom napadnú škodcami oslabí ho. Veľmi dôležité tiež je, aby ste choré vetvy, ktoré orežete, likvidovali. Keď je necháte voľne ležať, môžu sa stať zdrojom ďalšie infekcie.

VIDEO: Ako Správne strihať Ovocný strom?