Podomácky možno pestovať šalvia lekársku aj všetky ďalšie bylinky

Prečítajte si náš článok o bylinkách.

Šalvia lekárska mäta paprná

Je to poloker, which znáša suchá stanovište. Je možné ju vysadiť aj na svahoch, bez toho aby museli zaberať miesto na záhonoch. Zberá sa nat na sušenie využíva sa jej protizápalových účinkov. Odporúča sa ju používať pri prvých príznakoch chrípky alebo angíny ako kloktadla. Menej sa vi, ze sa používa ako čaj u ľudí, ktorí trpia veľkým potením.

Šalvia lekárskaNa záhradke by nemala chýbať ritného mäta pieporná. Ide o vytrvalú rastlinu množiace sa iba vegetatívne. Na jeseň alebo na jar sa vysádza na trvalé stanovište, kde vydrží dva až tri roky. Zberá sa kvitnúce nat. Dávame ju najmä pri nechutenstvo, pôsobí aj proti nadúvaniu používa sa ji ako podpornej liečby pri žlčníkových ochoreniach. Čerstvé listy maty možno pridávať robiť roznych nápojov pokrmov k ich ochutenie.

Medovka lekárska

Má veľmi príjemnou citrónovou vuni patri k dlhoročným trvalkám, ktoré vydržia na stanovišti i desať rokov. Rozmnožuje sa delením trsu alebo semenami. V začiatku kvitnutia zberáme nat, ktora sa susi. Má široké uplatnenie u ľudí trpiacich nespavosťou k zníženiu krvného tlaku vysokého. Je aj dobrú drogou žlčopudný.

Ligurček lekársky

Ligurček lekársky
Ligurček lekársky

Zväčší táto koreninová zelenina znesie aj polotieň. Má tú výhodu, zé skoro na jar zacina pučať je mrazuvzdorná. Má rada vlhkejšie pôdy. Listy používame na prípravu polievok, posekaných mas roznych šalátov. Obsahuje vitamíny minerálne látky navyše podporuje chuť k jedlu. Raz za dva roky môžeme až tri tuto rastlinu vyryť zožať korene, ten podporuje odtok tekutín z tela.

Divozel lekárska

Ak trpíte niekto zahlienením, chrípkou, angínou, možno odporučiť pestovanie divozelu lekárskej. Zbierajú sa veľkej žltých kvetmi. Je to jediná liečivá rastlina, ktora o sebe susi na slnku. Usušené kvety sa dávajú robiť liečivých zmesi. Obsahujú saponíny, ktoré veľmi dobre pôsobí na odhlienenie.

Divozel je dvojročná rastlina, ktora v prvom roku vytvorí prízemnú ružicu v druhom roku kvitne. Pestuje sa tak, ze ju skoro na jar vysejeme veľmi plytko, podobne ako petržlen. V polovici augusta, kedy vytvorí štyri až šesť pravých lístkov, ju vysadíme na produkčnú plochu.

VIDEO: Pestovanie byliniek doma