Užite si teplú klímu Štúrova a Ostrihomu

Chystáte sa na výlet do Štúrova? Keď už tu budete, zastavte sa aj v Ostrihome. Štúrovo je najjužnejšie mesto Slovenska s najteplejším podnebím, ktoré sa nachádza na slovensko-maďarskej hranici. Od Maďarska ho delí len rieka Dunaj – prejdete cez most a ste v inom štáte! Na tomto mieste začína Dunaj svoj južný oblúk a ponúka krásny výhľad na ostrihomskú baziliku.

Ubytovanie v Štúrove vám zabezpečia príjemné penzióny, ktoré sú zväčša umiestnené len na skok od aquaparku. Môžete sa tu okúpať v perličkovom, plaveckom a sedacom bazéne alebo Lagúne, v ktorej sa vytvárajú umelé vlny. Nájdete tu aj zážitkové bazény, ktoré sa tešia obľube najmä u detí. Aj mesto má čo ponúknuť. Užite si romantickú prechádzku po Hlavnej ulici, ktorá pochádza z 19. storočia. Možno ste nevedeli, že súčasný názov má toto mesto len niekoľko desaťročí. Pôvodný názov bol „Parkan.“ Pôvod slova pochádza z maďarčiny a znamenal rímsa alebo parapet. Po vzniku Československa sa Parkan stal pohraničným mestom novej republiky a v roku 1948 sa zmenil na Štúrovo.

Štúrovo sa radí do teplej klimatickej oblasti s vysokým počtom letných dní, ktorých je za rok približne 70, a preto ho ľudia vyhľadávajú najmä v lete. Ak nechcete byť ubytovaní v penzióne, chaty Štúrovo vám poskytnú súkromie a sú situované priamo v areáli kúpaliska.

Ostrihom s bohatou históriou

Ostrihom zohráva kľúčovú úlohu v dejinách Uhorska v mnohých smeroch.  Je rodiskom zakladajúceho kráľa krajiny, svätého Štefana I., ktorý mestu udelil hodnosť arcidiecézy a urobil z neho centrum katolíckej cirkvi v Maďarsku.

Odvtedy sa mestečko v malebnom ohybe Dunaja stalo nielen cirkevným, ale aj turistickým centrom. Ostrihomská bazilika týčiaca sa na najvyššom bode mesta je jednou z najobľúbenejších pamiatok. 100 metrov vysoká katedrála postavená v klasicistickom štýle patrí medzi najväčšie európske baziliky a je považovaná za najväčší kostol v Maďarsku. Budova však fascinuje nielen svojím exteriérom, ale aj vzrušujúcou históriou.

V bývalom biskupskom paláci na malebnom brehu rieky Watertown (Víziváros) sídli Kresťanské múzeum, ktoré je domovom najväčšej a najkvalitnejšej zbierky stredovekého náboženského umenia v Maďarsku. Obsahuje maďarské gotické triptychy a oltárne obrazy, ako aj neskoršie diela nemeckých, holandských a talianskych majstrov.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *