Najlepšie veganské reštaurácie v blízkosti slovenských kasín

 

 

Vegánstvo je spôsob života a stravovania, ktorý odmieta konzumáciu, ale aj využívanie živočíchov a živočíšnych produktov. Pohľad na rebríček Google Trends nám ukazuje, že medzi rokmi 2012 až 2017 došlo k rapídnemu, 4-násobnému nárastu počtu vegánov, kým počet vegetariánov a ľudí, ktorí sa dobrovoľne stravujú bezlepkovo zostal nezmenený.

Z Google Trends môžeme tiež zistiť, že vegánstvo je predovšetkým európskym „trendom“, najrozšírenejšie je v krajinách ako Nemecko, Francúzsko, Taliansko alebo Švédsko. Odhaduje sa, že na Slovensku žije približne 34-tisíc až 54-tisíc vegánov, ktorí tvoria zhruba jedno percento populácie. Vegáni dbajú nielen na jedlo ako také, ale aj na jeho pôvod, vedia ako pestovať zemiaky a aké bylinky sú chutné.

Aj medzi záujemcami o kasínovú zábavu sú vegáni a nie je ich málo. V Las Vegas, v srdci hazardu a zábavy na tejto planéte, v posledných rokoch otvorili viacero veganských reštaurácií, aby tak vyhoveli dopytu. Tie sú strategicky situované neďaleko kamenných kasín, v ktorých síce nájdeme častokrát reštaurácie, do tých však vegáni príliš nechodia.

Aj na Slovensku v posledných rokoch otvorili viacero reštaurácií pre veganov, ktoré sa tešia veľkej popularite. Viacero ich nájdeme aj v Bratislave a to v pešej vzdialenosti od niektorého z veľkých kasín. Chcete sa stravovať zdravo a zahrať si nové automaty v Kajot Casino alebo v inej herni? Chcete spojiť zábavu v Bratislave s dobrým veganským jedlom? Príďte sem:

Balans bistro

V blízkosti Kollárovho námestia, neďaleko od najväčšieho bratislavského kamenného kasína, nájdeme Balans bistro.

Ponúka chutné obedové menu s množstvom kreativity, ako i pochúťky ako sú burgre bez mäsa a sladké dezerty. Balans bistro ponúka širokú škálu jedál z indickej, mexickej či rôznych exotických kuchýň, pričom neustále dbá na svoju vegánsku filozofiu. O kvalitách Balans Bistra vypovedá i vysoké hodnotenie 4.5 z 5 bodov na portály TripAdvisor.

Vegas Kiosk

Vegan Kiosk bola jednou z prvých reštaurácií, ktorá priniesla kombináciu streetfood a vegan do Bratislavy. Ich stánok na Kamennom námestí, pár minút od kasína v hoteli Carlton, si nemohol nevšimnúť nik, kto išiel okolo. Hoci kombinácia rýchleho občerstvenia a vegánskej stravy nie je úplne typická, Vegan Kiosk sa podarilo naplniť tézu o tom, že láska ide cez žalúdok a dodnes je to jedna z najlepšie hodnotených reštaurácií pre vegánov. Ponúkala burgre, burrito, hot dog, panini, pivá či aperitívy.

Veg Life

Celkovo päť reštaurácií má už v Bratislave otvorených Veg Life, ktorý svojho času patril medzi jedny z prvých vegánskych reštaurácií v hlavnom meste. Ponúka denné menu s viacerými voliteľnými jedlami, ako aj dezertami. Jedlá je dokonca možné si objednať do práce, no len formou hromadnej donášky. Veg Life vyrába aj svoje vlastné zdravé RAW torty, ktoré sú bez mlieka, vajec, konzervačných látok, rafinovaného cukru a umelých prísad. Mňam!

Len v Bratislave v súčasnosti nájdeme približne sedemdesiat vegánskych reštaurácií. Dávno minulé sú tie časy, kedy sme počet takýchto reštaurácií mohli narátať na prstoch jednej či dvoch rúk. Vegánstvo je veľkým trendom posledných rokov, podobne ako napríklad pestovanie ovocia a iných plodín u seba doma. A zdá sa, že v budúcich rokoch bude počet vegánov, prípadne vegetariánov len narastať.

Môžeme očakávať, že v Bratislave vznikne viac reštaurácií a street food stánkov s ponukou toho najlepšieho, čo tento druh kuchyne a životného štýlu ponúka. Tak teda dobrú chuť!