Ako vybrať správnu motorovú pílu?

Pozrite sa na video nižšie a uvidíte, ako správne vybrať motorovú pílu

VIDEO: Ako vybrať motorovú pílu?

Budem rezať drevo len doma na záhrade alebo budem s pílou chodiť aj niekam do lesa, pohybovať sa s ňou po pozemku … .. Ďalšia otázka s tým spojená je otázka susedských vzťahov teda, či bývam v husto obývanej oblasti, kde budem rušiť susedov, alebo či som na samote, kde si môžem robiť, čo chcem. Všetky tieto otázky smerujú, k rozhodnutiu či pílu motorovou alebo elektrickou. Píla elektrická je tichá, menej náročná na používanie (nemusíme miešať benzín s olejom). Oproti tomu je píla motorová viac flexibilné, nepotrebujeme elektriku a teda šnúru a je viac výkonná.

Čo budete s pílou rezať?

Budem rezať konáre a menšie kmene alebo chcem rezať aj veľké konáre a kmene stromov? Toto je otázka týkajúca sa výkonu stroja a dĺžky lišty. Veľkosť dreva, ktoré ide s pílou rezať je dané dĺžkou lišty. Všeobecne platí, že by sme mali rezať drevo rovnako široké ako je dĺžka lišty píly – 2 cm. S kvalitnou a výkonnou pílou prereže aj drevo skoro 2x tak široké ako je dĺžka lišty, je to však dosť nepraktické a pracné. Tento faktor je dobré zohľadniť už pri výbere píly. Občasné rezanie dreva širšieho než dĺžka lišty nevadí, ak je stroj dosť silný. Pri elektrických píl by sme mali byť trochu opatrnejší. Tam by sme dĺžku lišty mali považovať za maximálnu šírku rezaného dreva.

Je potrebné dávať pozor na to aby píla mala zodpovedajúcu dĺžku lišty k výkonu stroja. Na trhu sa objavujú píly, ktoré lákajú dĺžkou lišty a teda potencionálnym „dlhým“ rezom, ale motor tomu nezodpovedá svojím výkonom. Tu sú práve dobrým príkladom píly AMA. V ponuke nájdete nasledujúce typy píl.

1. Píly elektrické o výkone 1800 – 2200 W čo zodpovedá dĺžkam líšt 30 – 40 cm. Potencionálny šírka rezaného dreva je teda do 40 cm. Viac technických informácií nájdete tu.

2. Ďalším krokom sú píly motorové o obsahu 37,2 ccm a výkonom 1,54 HP. Tieto píly sa dodávajú s lištami dĺžky 35 alebo 40 cm, ktoré dokážu rezať drevo až do cca 70 cm šírka – toto je však ozajstné maximum. Viac technických informácií nájdete tu.

3. Najsilnejším modelom tohto výrobcu je píla s obsahom motora 44,9 ccm a výkonom 2,54 HP. Tieto píly sa vyrábajú s lištami 40 alebo 45 cm, čo im dáva pomerne slušnú rezervu, pre rezanie dreva do cca 85 cm šírka. Viac technických informácií nájdete tu.

sandid / Pixabay

Na trhu je opäť potrebné dávať pozor na to čo sa na ktorej píle uvádza. Je tu mnoho predajcov, ktorí uvádzajú absolútne nadhodnotené údaje o výkonoch motorov, ktoré absolútne nezodpovedajú skutočnosti. Rozhodne nekupujte pílu niekde na parkovisku pri supermarkete, kde Vám ponúknu značkovú pílu za zlomok skutočnej ceny. Takéto píly väčšinou fungujú len pár minút, a ak vydržia dlhšie, potom rovnako nezodpovedajú tomu, čo Vám predajca sľuboval. Ťažko potom budete hľadať nejakú nápravu v podobe reklamácie.

Ako často budem pílu používať?

Táto otázka je smerovaná k výberu typu píly. Ide tu opäť hlavne o rozhodnutie medzi pílou motorovou a elektrickou. Elektrické píly sú koncipované skôr na občasné používanie. Ak s nimi chcem porezať nejakú väčšiu kopu dreva, potom by som mal pílu nechať „oddýchnuť“ Rozhodne nie je vhodné, aby pracovali dvaja ľudia, štýlom jeden podáva a druhý reže a to po celej dopoludnia alebo celý deň. Oproti tomu kvalitná motorová píla takto môže pracovať. Drobného odpočinku sa jej dostane v momente prázdnej nádrže a teda nutnosti doplnenia paliva a oleja na reťaze. V tejto chvíli je tiež vhodné ľahko prebrúsiť reťaz pilníčkom a môžeme znovu pokračovať.