Venujte trávniku dostatočnú pozornosť

Leto je pre každý trávnik zaťažkávacou skúškou. Trávnik, rovnako ako ľudský organizmus, dokáže tieto výkyvy dobre zvládať len pokiaľ je v čo najlepšej kondícii.

Dbajte na zdravie trávniku

Základom kvalitného trávnika je jeho dobrý zdravotný stav, ktorý je do veľkej miery ovplyvnený silným a dobre vyvinutým koreňovým systémom. Pre rovnomerný rast koreňov aj nadzemné zelenej časti trávnika je veľmi dôležitá správna výživa. Ako každá rastlina, tak i trávnik potrebuje živiny nepretržite. Jednorazové veľké dávky živín majú za následok, že rastlina prijme veľké množstvo živín, využije ich na extrémne rýchly rast a po vyčerpaní zdroje živín opäť dochádza k útlmu a stresu. Trávnik nie je nútený vyvíjať silný koreňový systém a všetku energiu rastu sústreďuje na listovú plochu, ktorá pri extrémne rýchlom raste tvorí pletiva oveľa náchylnejšie na choroby a vplyvy prostredia.

Správne hnojenie trávnika

Preto je na hnojenie vhodné používať hnojivá s postupným alebo dlhodobým uvoľňovaním živín, ktoré trávniku dodávajú živiny postupne v malých množstvách a tým stimulujú rovnomerný rast nadzemnej časti i koreňovej sústavy.
Napríklad spoločnosť Everris (zatiaľ známa ako Scotts) je dodávateľom vysoko kvalitných hnojív a trávnych osív preverených v najnáročnejších podmienkach ako sú golfové ihriská, futbalové štadióny a iné extrémne zaťažované trávniky ako napr. Trávniky ME vo futbale EURO 2012 a olympijských hier v Londýne. To už je pekná záťaž na trávnik, tomu verte.

Pre trávnaté plochy ako sú záhrady spoločnosť Everris vyvinula špeciálny rad priemyselných hnojív a osív Landscaper Pro.

V letných mesiacoch je veľmi vhodné používať hnojivo landscaper Pro Stress Control. Je to dlhodobo pôsobiace granulované hnojivo, ktoré má účinnosť 2-3 mesiace a v každej granuli obsahuje všetky základné živiny. Granule sú obalené živicovým obalom, ktorý na základe teploty prepúšťa živiny v malých množstvách do pôdy. Toto hnojivo má vyšší obsah draslíka, ktorý podporuje hospodárenie rastlín s vodou, spevňuje bunkovej steny a tým napomáha k lepšej tolerancii voči rôznym stresovým faktorom. Odporúčame ho aplikovať od polovice júna do konca augusta. Hnojivo sa dodáva v 15kg balení a odporúča sa aplikovať 25-35 g / m2 trávnika. Pri takej dávke môžeme z jedného vreca pohnojiť cca 400 až 600 m2 trávnika.

Alternatívne hnojivá

Alternatívnym hnojivom je Landscaper Pro Pre-Winter, ktoré podobne ako Stress Control vďaka zvýšenému obsahu draslíka zvýši odolnosť trávnika voči stresovým faktorom. Hnojivo má účinnosť 4-5 mesiacov a využíva sa na prípravu trávnika na zimu. Horčík obsiahnutý v hnojive podporuje fotosyntézu a tvorbu chlorofylu aj v menej priaznivých svetelných podmienkach. Hnojivo sa doporučuje sa aplikovať v mesiacoch august až september. Balenie a aplikovaná dávka sú rovnaké ako u hnojive Stress Control.

S koncom leta a nástupom jesene prichádza vhodné čas na výsevy a dosev trávnika. Pre tieto účely odporúčame použiť výnimočné trávnej zmesi landscaper pre Finesse alebo Supreme. Obe zmesi sú špecifické svojím zložením, pričom každá z nich sa skladá zo 7 kvalitných odrôd používaných na profesionálnych trávnikoch a teda preto aj trávniky dosahujú profesionálnu kvalitu. Trávna zmes Finesse je najvhodnejší pre reprezentatívne trávniky, kde vyžadujeme hustý porast s jemnými listami, sýtou farbou.

Novinkou v tomto roku je Supreme, ktorá je odporúčaná pre zaťažované trávniky. Špecifikom tejto zmesi je unikátny hybridný odroda lipnica lúčna Thermal Blue, ktorá svojím intenzívnym odnožovaním dokáže rýchlo vyplniť prázdne miesta v trávniku. Táto odroda je v zmesi Supreme obaľovaná systémom Smart Start, ktorý jej umožní rýchlejšie klíčenie a konkurencieschopnosť voči ostatným trávnym druhom v počiatočných fázach rastu.

Kvalitný záhradný osivo