Zelenina zo skleníka poteší

Ešte stále nie je vhodné počasie na vysievanie zeleniny priamo v záhrade. Využiť na to však môžete priestory nevykurovaného skleníka.

Špenát

Vyžaduje piesočnato – hlinité, humusové a zásadité pôdy bohaté na vápnik, s dostatočnou zásobou živín, najmä dusíka. Vysieva sa do riadkov vzdialených 20 až 25 cm. Semená ukladajte do hĺbky 2 až 3 cm. Po vysiatí ho nezabudnite dobre zavlažiť.
Špenát je potrebné pravidelne ošetrovať a úrodu zberať podľa veľkosti zachytávať preberaním. Zber končí pred vybiehanie rastlín do kvetu.

Šalát hlávkový

Šalát vysievajte do dobre prekyprenej a živinami zásobené pôdy. Zakorenia v hĺbke asi 10 až 15 cm, a preto by sa živiny mali nachádzať najmä v tejto hĺbke.

Semená sa snažte rozhodiť rovnomerne, nie príliš husto. Ušetríte si tým prácne prerieďovanie, kedy sa rastliny vyjednocujú na vzdialenosť 5 až 6 cm od seba. Hĺbka siatie je 2 cm a vzdialenosť riadkov 25 až 30 cm. Po vysiatí záhon zavlažte. Porast udržujte bez buriny a pôdu veľmi jemne skyprite, pretože rastliny šalátu korenia veľmi plytko. Jednotlivé hlávky šalátu sa zachytáva podľa potreby preberaním.

Valeriánku

Rastliny poľnej plytko zakoreňujú, preto sú na pestovanie vhodnejšie ľahšie pôdy. Pôda by nemala byť čerstvo vyhnojená maštaľným hnojom. Semienka vysievajte do riadkov vzdialených od seba 15 cm a do hĺbky 2 až 3 cm. Keďže sú veľmi jemné, môžete ich pred sejbou zmiešať s pieskom. Tým zaistíte rovnomernú hustotu výsevu.

Po vzídení, za 10 až 14 dní, nezabudnite na pravidelné odburiňovaní a zavlažovanie. Poľná má krátke vegetačné obdobie. Za 6 až 8 týždňov sa vytvorí zdravá konzumnej ružice prízemných listov, ktoré sa zberajú a konzumujú.

Petržlen záhradný

Petržlene sa darí aj na chladnejších stanovištiach s dobre štruktúrovanou pôdou. Nepestujte ju v prvom roku po hnojení maštaľným hnojom, ale až v druhom roku. Petržlen koreňovú sejte do riadkov vzdialených 30 až 40 cm. Semená petržlenu listovej zase do riadkov vzdialených 20 až 30 cm od seba.

Petržlen koreňovú po vzídení vyjednoďte na vzdialenosť 10 cm od seba. Zberá sa podľa veľkosti koreňov a potreby. Vzídené rastlinky petržlenu listovej vyjednoťte na 10 až 15 cm vzdialenosť v riadku. Ich vňať sa zbiera podľa potreby preberaním.