Odolné sirôtky: Kedy patrí na záhon a ako ich pestovať?

Ak ste ešte na jeseň vysadili sirôtky veľkokveté (Viola wittrockiana), pri miernom počasí rozkvitnú už v januári. Chlad a mráz týmto dvojročným rastlinám neublížia. Citlivé sú, však na premokrenie, preto ak ich pestujete v nádobe, nezabudnite na otvor pre odtok prebytočnej vody, drenážnu vrstvu a umiestnite ich na miesto chránené pred dažďom.

Pre predĺženie kvitnutia pravidelne odstraňujte zvädnuté a poškodené časti rastlín. Hotové rastlinky kúpené na jar sú vypestované často v skleníkových podmienkach, preto nie sú odolné proti chladu. Jarné fialky vysádzajte do nádob alebo na záhony až od polovice marca.

Podmienky pre pestovanie sirôtok

Maceškám vyhovuje slnečné a polo tienisté stanovište. Dôležité však je aby sirôtky nepreschli. Sirôtky dokážu prezimovať vonku na záhone, ale ak nechcete riskovať, môžete sirôtky na zimu zakryť. Na jar vám v záhrade opäť krásne rozkvitnú.

Ako pestovať sirôtky?

Sirôtky sa pestujú ako letničky, dvojročné rastliny, trvalky alebo skalničky. Sirôtky môžu mať rôznu veľkosť kvetov (stredne veľké 4 – 5 cm, skorej obrie 5 – 6 cm, švajčiarskej obrie 6 – 7 cm, quedlinburské obrie 6 – 8 cm).

Pred výsevom zmiešajte semená sirôtok s jemným pieskom a dôkladne pošúchate (čím narušíte ich ochrannú vrstvu), a potom je vysejte do kvetináča alebo na záhon umiestnený v polotieni. Dôležité je vedieť, že semená sirôtok sa vysievajú v polovici júla. K svojmu rastu totiž sirôtky potrebujú minimálnu teplotu pohybujúce sa okolo 15 stupňov Celzia a pôdu plnú živín. 1 gram semien predstavuje cca 750 semienok, z ktorých môže vyrásť až 250 sirôtok. Aby sa maceškám darilo, potrebujú pravidelnú zálievku a pritienenie. Po zasiatí začnú rastlinky klíčiť a rast v priebehu (cca) 10 dní.
V auguste rastlinky presaďte buď do zvláštnych kvetináčov, alebo na záhon tak, aby medzi sebou sadeničky mali 7 cm rozostupy. V tejto dobe by mali mať aspoň 2 lístky. V septembri sa potom sirôtky vsádza na svoje konečné stanovište v rozstupoch 15 – 20 cm. Sirôtky potrebujú pravidelnú zálievku a to aj v zime, kedy sa zalievajú v bezmrazých dňoch.

Cez zimu sa sirôtky prikrývajú čečinou. Sirôtky v nádobách sa na zimu aj s nádobou zakopávajú do zeme. Na jar sa sirôtky prihnojujú hnojivami s menším obsahom dusíka. Sirôtky (ktorú ste zasadili v júli ako semienko) kvitne hneď ďalší jar od marca. Za horúceho počasia potom jej kvitnutia ustáva a znova kvitnúť začína až sa zmenou počasia alebo prísunom vlhka.
Letničky sa vysievajú v čase od februára do apríla v skleníku či fóliovníku. Na záhon sa potom presádzajú v máji. Kvitnú nám potom cez leto a po odkvitnutí ich zlikvidujte. Pestovanie sirôtok od výsevu semien sa môže javiť ako príliš zložité a zdĺhavé, a preto si celý proces môžete zjednodušiť nákupom už predpestovaných sadeničiek. Kvalitné sadeničky by mali mať 6 – 9 pravých lístkov.

VIDEO: Ako pestovať sirôtky?