Ako nechať dozrieť zelené paradajky ?

Ak ešte na jeseň sú na vašich rastlinách stále nejaké zelené alebo len čiastočne zrelé paradajky, ale nie je už dostatok tepla a svetla, aby riadne dozrela, nevzdávajte to s nimi! Poradím vám dva spôsoby, ako ich nechať riadne dozrieť.

Ako nechať dozrieť paradajky?

Vždy nechávajte dozrieť paradajky v miestnosti! Paradajky dozrievajú smerom odspodu nahor a zvnútra von. Takže je nikdy nepokladajte na okenné parapety, to spôsobí iba ich začervenanie, nie dozretie. Čo musíte urobiť, je dať ich na teplé, tmavé miesto a zakryť je jedným listom novín. Takéto podmienky najviac paradajky potrebujú, aby mohla pokračovať vo svojom procese zrenia, ktorý prebieha vnútorne. Svetlo už v tejto chvíli nie je nutné.

Skúste prerezať korene. Vezmite si veľký nôž a vyrežte polkruh okolo rastliny – 5 cm od stonky a 20 cm do hĺbky. Takto odrežte niektoré korene, ale nie celú ich sústavu. To stačí na to, aby rastlina sústredila všetku svoju poslednú silu do zrenie jej plodov. Toto robte len, keď sa blíži koniec sezóny. Ak sa toho bojíte, skúste najskôr prerezať korene jednej z vašich rastlín, aby ste videli, ako to funguje.