Ako pestovať rakytník

Rakytník vysadený v záhrade je dobrým krokom k zdraviu. Latinsky sa táto rastlina nazýva Hippophae. Všeobecne je o ňom známe, že je veľmi prispôsobivý a znesie takmer každej podmienky. Aj napriek tomu sa niektorým pestovateľom nepovedie donútiť ker, aby splodil pravidelne a výdatne. Za týmto neúspechom môže stať jedna z piatich chýb pri pestovaní rakytníka.

Okolo jeho pestovanie existuje veľmi veľa dohadov a nejasností. Rad záhradkárov preto odmieta tento ker či stromček pestovať. Poďme sa zoznámiť s tým, ako pestovať rakytník.

Správny postup pestovanie rakytníka

rakytnikPři jeho pestovanie majú záhradkári na svojej strane hneď niekoľko výhod. Jednak je ker alebo stromček odolný voči mrazu, a tiež je jeho pěstovánínenáročné. Pri výbere vhodného miesta sa riaďte svetlom. Rastlina potrebuje dostatočné množstvo svetla. Veľmi rád má zásaditú, dobre priepustnú pôdu.

Rakytník disponuje dobrou adaptačné schopnosťou, o čom svedčí to, že rastie ako v suchých, tak i vlhkých stanovištiach. Rakytník môžete pestovať vo forme stromu i kríky.

Pamätať sa vždy musí na prítomnosť aspoň jedného opeľovače. Vzdialenosť sadeníc pri výsadbe činí 3 metre, v prípade výsadby do svahu je táto vzdialenosť dva metre. Vysádzajú sa až dvojročné sadenice.

Chyby pri pestovaní rakytníka

Pôvod rakytníka neznámy

Nikdy si nekupujte rastlinu z neznámeho zdroja. Ak chcete mať kvalitné ker, vyberajte si ho vždy v záhradníctve alebo ovocných škôlkach. Poradí Vám s vhodnou odrodou aj s optimálnym množstvom rastlín.

Rakytník nejdú do páru

Ide o rastlinou dvojdomú, musí byť teda vždy vysadené samčie aj samičie kry. Větrosnubný ker má potom možnosť opelenie a vytvorenie plodov. Vždy sa pýtajte odborníkov, či je o samca alebo samicu. Inak rakytník nevypestujete.

Nevhodné stanovištia

Rastlina síce znesie extrémne podmienky ako je teplo, sucho, vlhko aj nekvalitné pôdy. Avšak pozor na omyl. Nikdy sa mu nebude dariť na vyložene suchých a chudobných pôdach.

Žiadny alebo prílišný rez kríkov

Rez vyžadujú najmä samičie kry, ktoré sú náchylnejšie k presychanie plodnostného obrastu. Ten sa musí odstrániť orezom.

Blahobyt nesvedčí každému

Dôležité je zapraviť do zeme organické živiny, ktoré dodajú rakytníka do štartu rastu všetko potrebné. Neskôr dodávajte len draslík. Tým mu neuškodíte.