Ako pestovať chryzantémy

Tieto krásne kvety pochádzajú z Ázie. Ich pôvab okúzľoval Číňanmi a Japoncov už v staroveku. Bohužiaľ v Českej republike dostali nálepku z cintorínov kvítí. Označenie nesú neprávom. Predovšetkým vďaka svojej otužilosti tvoria najčastejšie súčasť Dušičkové výzdoby. Práve z tohto dôvodu dostali výrečné českej meno – Chryzantémy.

Existuje ich viac druhov. Drobnejšie chryzantémy sú ideálne pre pestovanie v nádobách. Pestovatelia, ktorí sa rozhodli pokoriť otázku, ako pestovať chryzantémy je zakúpi v záhradníctve. Na jeseň z nich doslova žiari. Investície do týchto rastlín je efektívna – sú to trvalky a vydržia niekoľko rokov.

Veľké množstvo nádherných kvetov

Stačí im len niekoľko málo slnečných lúčov, ktoré im slnko dopraje pri svojom úteku na juh. Aj napriek tomu sú tieto kvety obalené veľkou kopou kvetov najrôznejších veľkostí, tvarov a farieb. V jesennom období sa síce najčastejšie objavujú ako črepníkové kvety. Všetky sa však dajú pestovať na záhrade. Aby rastliny získali dokonale zaoblený tvar, je nutné pred nasadením pukov výhony pravidelne odštipovať.

Na pestovanie na záhrade sú vhodnejšie vysoké odrody chryzantém. Podľa jednotlivých odrôd začínajú kvitnúť už od konca augusta. Záhradu Vám tak môže zdobiť záplava rozličných kvetov. S obľubou sa na nej pozrú aj okoloidúci.

Výber stanovišťa a pestovanie

Ako pestovať chryzantémy? Základom je výber správneho stanovišťa. Musí mať dobre priepustnú pôdu, keďže zle znášajú premokrenie. Po ich odkvitnutí sa zrežú a prikryjú čečinou alebo netkanou textíliou, materiálom, ktorý ich ochráni proti mrazu.

Zvoliť môžete aj iný postup. Pokojne môžete postupovať tak, že vyberiete korene z pôdy a premiestnite ich do kvetináčov s predpripraveným ľahkým substrátom. Takto ich môžete nechať prezimovať v nepríliš teplej pivnici. Na jar na nich vypučia nové výhonky. Tie môžete s veľkým úspechom využiť na vypestovanie rezňov.

Na celkovú starostlivosť sú najnáročnejšie chryzantémy s guľovitými alebo polguľovou kvetmi. Ich stonky musí mať oporu. Skúsení pestovatelia chráni puky mikrotenovým sáčky. Účelom je ochrana púčika pred poškodením, než sa plne rozvinú. Odštipujte bočné a prebytočná puky. Dočkáte sa tak obrieho kvetu, ale dosť možno len jediného na celej rastline. Na pestovanie nie je nič zložité.

Chryzantémy môžete využiť aj do jesenných väzieb. Postaviť si ich môžete aj len tak do vázy. Vytvára zaujímavú dekoráciu interiéru.