Pozrite sa, ako pripraviť trávnik na novú sezónu. Máme 6 rád, ako na to

Počasie posledných dní ukazuje, že jar neúprosne naberá na sile, a preto je najvyšší čas pustiť do údržby trávnika. Po zime ho totiž na novú sezónu musíte dobre pripraviť. Preto sme pre vás pripravili 6 rád, ktoré vám s tým pomôžu.

1. Začnite s hrabľami

Prvým krokom jarnej údržby je hrabaním odumretých častí trávy a rastlín. Pustite sa do toho, akonáhle sa oteplí a teplota zeme stúpne aspoň na päť stupňov Celzia.

Stačí vám k tomu obyčajné ručné hrable. Dôkladným prohrabáním navyše trávnik aj ľahko prevzdušníte, čo mu po zime len prospeje.

Zároveň ale zabudnite na to, že by ste použili akékoľvek ťažšie stroja. Čerstvo prebudený trávnik by ste tým zbytočne poškodili.

2. Pustite sa do hnojenie

Po zime tráve chýba rôzne živiny. Aby ste jej ich dodali, siahnite po hnojive. Ideálne je hnojivo s dlhodobým účinkom, ktoré živiny uvoľňuje postupne. Vďaka tomu môžete znovu hnojiť až po ôsmich až desiatich týždňoch. Pri klasickom hnojivá musíte všetko opakovať už za štyri týždne.

Ak chcete mať istotu, že hnojivá bude v tráve správne množstvo, použite sypací vozík. Nielen, že hnojivo po tráve rozsype rovnomerne, ale môžete ho potom využiť napríklad aj na dosiatie trávniku.

3. Prevzdušňujte

Hlavným predpokladom pre to, aby trávnik dobre vyzeral, je dôkladné prevzdušnenie. Vďaka nemu sa ku koreňom lepšie dostane voda, vzduch i živiny.

Najlepšie je využiť vertikutátor čiže prevzdušňovač. Okrem toho, že privedie vzduch až ku koreňom, totiž tiež pomelie mach a burinu.

Trávnik ale môžete prevzdušniť aj inak. Pomôžu vám s tým treba prevzdušňovací hrable a rycie vidly. S nimi tak pohodlne prevzdušníte záhradu potrebné pri kosení trávy.

4. Zbavte sa burine

Po prevzdušnenie záhrady prichádza na rad boj s burinou. Sú dva účinné spôsoby, ako sa ho zbaviť – herbicídy a Vytrhávače buriny.

Ak sa rozhodnete pre chémiu, musíte siahnuť po selektívnych herbicídoch. Inak hrozí, že roztok spolu s burinou spáli aj trávu. Často je preto bezpečnejšie použiť vytrhávač. Nielen, že burinu zo zeme vytrhne aj s koreňmi, ale navyše má teleskopickú rukoväť, a preto sa používa naozaj pohodlne.

5. Dosévejte preriedené miesta

Po zime nájdete v tráve pravdepodobne vyschnutá alebo preriedené miesta. Na takéto plochy trávu dosejte. Pamätajte si pritom, že musíte dosievať rovnakú trávna zmes, aká je v danej časti záhrady. Počítajte naviac s tým, že dosievať bude potrebné niekoľko rokov.

Okrem konkrétnych miest môžete trávnik dosievať aj plošne po celej záhrade. Vďaka tomu potom bude hustejšia. Ideálne je plošne dosievať dvakrát ročne. S rovnomerným dosetím vám, rovnako ako u hnojenie, pomôže sypací vozík.

6. Začnite sekať

Akonáhle máte jarnú údržbu za sebou, vyberte kosačku a pripravte sa na prvé pokosenie záhrady. Počkajte ale, až bude tráva dostatočne silná. Zvyčajne preto stačí začať s kosením v apríli alebo v máji.

A nezabudnite, že pred sekaním nesmie byť tráva mokrá. Inak ju totiž kosačka môže vytrhávať a na vašom trávniku zostanú holé miesta.