Príprava pôdy pred výsevom trávnika

Príprava pôdy je veľmi dôležitým prvkom pred založením trávnika. Ak zanedbáte tento činiteľ, veľmi ťažko sa neskôr odstraňujú problémy.

Ktorá pôda je vhodná pre trávnik?

Hlinitá pôda – Udržuje dobre vodu a živiny. Aby ste do nej mohli vysiať osivo, je potrebné ju upraviť.

Ílovitá pôda – Ide o ťažkú ​​pôdu, ktorá má 30% ílovitých častí. Prijíma veľa vody, ťažko sa oteplí, prevzdušňuje a dobre viaže živiny. Pri zrážkach zostáva blatistá, v obobí sucha tvrdá a popraskaná. Ťažko sa obrába.

Piesčitá pôda – piesčitá, ľahká pôda sa ľahko zahreje ale aj ochladí. Ľahko sa obrába, dobre prepúšťa vodu, čím sa rýchlo vyplavujú živiny. Voda je nevyužitá.

Vápenatá pôda – Ide o pôdu, ktorá obsahuje asi 40% vápenca. Je to pôda chudobná na živiny a suchá, ktorá prijíma málo vody.
Ako sa pripraví pôda?

Najdôležitejšie je odstránenie buriny, pretože neskôr, keď je už trávnik založený, sa ho len tak ľahko nezbavíte. Odporúčame použiť prípravok, ktorý ničí buriny is koreňmi, prípadne iné herbicídy.

Pre prípravu pôdy pred výsevom je najlepšie použiť tzv. Blecavator a tzv. Stone picker.

Výhody stroja bleckavátoru

  • Ideálny stroj na prípravu pôdy pred výsevom
  • Dvíha a prehadzuje pôdu, kamene a skaly na triediace sito, ktoré pôsobia ako zariadenie
  • na odstraňovanie skál, presunie ich do dolnej časti spracovanej plochy a jemnú zeminu ukladá na vrchnú časť spracovanej plochy. Veľké kamene vyhodí napovrch pôdy.
  • Jedným prechodom urovná povrch
  • Použiteľný na golfové ihriská, športové ihriská, verejnú zeleň, súkromné ​​záhrady.

Stone picker

Obr. Takto vyzerá stone picker (čiže zberač kameňov)
Obr. Takto vyzerá stone picker (čiže zberač kameňov)

Stroj na základné spracovanie pôdy v kamenistom teréne. Preoseje pôdu, vyzbiera kamene od veľkosti cca 5 cm. Kamene sú zbierané do zásobníka s kapacitou až 3000 kg.

 

Pozor na živiny v pôde

PH je dôležitý ukazovateľ priamo súvisiace s množstvom vymeniteľných vodných iónov v pôde. Vo významnej miere môže byť ovplyvnené množstvom vápnika (Ca), ktorý je do pôdy dodávaný vo forme vápencov. Vyššie pH, najmä vyšší než 7,0, môže zablokovať príjem stopových prvkov, najmä mangánu (Mn) a fosfátov, čím sa vytvárajú podmienky pre výskyt nežiaducich trávnych druhov, najmä Lipnice ročné.

Odporúča sa použiť hnojivá na sulfátové či nitrátové báze, ktoré okysľujú pôdu, čím sa dosiahne redukcia pH. Optimálna hladina pH 5,0 – 6,5 je ideálny pre rast väčšiny kultúrnych trávnych druhov. Nižšie pH, najmä nižší ako 4,5, spôsobuje zvýšenú rozpustnosť stopových prvkov a vyššiu mieru vyplavovania, ktoré prinesie nedostatok živín.Výsledkom môže byť tvorba trávnej plsti. Pridajte vápenec, čím sa hladina pH zvýši.