Ako pestovať orchidey

Orchidey rodu Phalaenopsis potrebujú veľa svetla, nie však priame letné slnko. Ak orchidea umiestnite niekam doprostred miestnosti či do kúta, zrejme sa jej to veľmi páčiť nebude. Ja mám orchidey na okenných parapetoch východnej strany, slniečko tam síce svieti, ale len krátko z rána a zdá sa, že je to tak optimálne. Ak máte orchidey na južnom alebo na západnom okne, cez zimu je to taky fajn, v lete im budete ale musieť zatieniť – silné letné slniečko by listy spálilo.

Naopak nedostatok svetla spôsobuje rast dlhých úzkych listov, rastliny málo kvitnú a opadávanie im puky.
Rastlinkám môžeme prisvietiť aj žiarivkou, stačí obyčajná, najlepšie s teplým bielym svetlom. V akvaristike možno kúpiť malá žiarivkové svietidlá, ktorá by sa dala na tento účel použiť.

Orchidey rodu Phalaenopsis milujú teplo a vlhko. Ak ich budete teda mať napríklad na okne v kúpeľni, budú spokojné.

Orchidey a vlhkosť

V bytoch s vlhkosti okolo 50% nemusíte vzduch nijako viac zvlhčovať, vlhký substrát stačí. V suchých panelákových bytoch (vlhkosť okolo 30%) odporúčam pre zvlhčenie vzduchu umiestniť ešte pod kvetináč väčšiu misku s vodou a kamienkami alebo hydrogélom. Kvetináč ale nesmie vo vode alebo hydrogélu stať, k spodným dierkam sa musí dostať vzduch! Od veci tiež nie je umiestniť (v zime) na radiátor pod orchidejkami vodné odparovač.

Avšak horúce radiátory bývajú v zime problém. Ak máte orchidey na okennom parapete nad radiátorom, ktorý v zime silne žhne, orchidejky to ťažko znášajú – zvrašťuje sa im listy, opadávajú puky. Odporúčanie je jediné – dať orchidey z dosahu prúdu teplého vzduchu alebo aspoň znížiť teplotu vody v radiátoroch (samozrejme ak máte tú možnosť). Inak môžete skúsiť orchidejkám aspoň uľaviť častým rosením listov najlepšie mäkkou, dažďovou vodou (tvrdá voda zanecháva na listoch biele fľaky, navyše biele povlaky vodného kameňa znižujú schopnosť listov dýchať).

Ako na pestovanie orchideí
Ako na pestovanie orchideí

Orchidey sú tiež citlivé na etylén, ktorý sa uvoľňuje napríklad zo zrelého ovocia, zeleniny či vädnúcich rezaných kvetov. Ak máte teda orchidey napr. Na okennom parapete v kuchyni, košíček s ovocím dajte radšej inam :).

Zalievanie orchideí

Orchidey zalievame cca 1x za 5-14 dní (líši sa v závislosti na teplote v miestnosti, vlhkosti vzduchu a veľkosti kvetináča) najlepšie tak, že celý kvetináč ponoríme na cca 30 minút do nádoby s vodou (ak máte kvetináče v obale, môžete použiť ako máčacej nádobu priamo ten obal). Ponárame len do výšky čipsov, horná časť rastliny necháme nad hladinou, stojaca voda u bázy listov by mohla časom spôsobiť ich hnilobu. Ak sa nám tam voda predsa len dostane, po vybratí rastliny z nádoby ju vysušíme obrúskom.

Po uplynutí uvedenej doby kvetináč z nádoby vyberte a nechajte všetku vodu z kvetináča vytiecť! Čipsy nasajú vodu a udržujú v kvetináči stálej vlhko.

Všeobecne sa dá povedať, že keď už je substrát na pohľad suchý, a květináček nie je na vnútornej strane aspoň čiastočne orosený, do dvoch dní by sme mali orchidea znovu ponoriť. Najlepšie je voda dažďová, pretože je mäkká. Ak musíte použiť vodu z vodovodu, nechajte ju predtým cca 24 hodín odstáť, aby vyprchal pridávaný chlór. V každom prípade platí, že voda nesmie byť studená!

Ak má vaša rastlinka mäkké, zvraštené listy, môže to byť známkou zlého zalievanie, korene buď zahnívajú v zlom substráte alebo naopak trpia nedostatkom vlahy. Najmä v kvetinárstvach radi odporúčajú kvetinu rosiť na listy, ale nie je to nutné. Ak máte rastlinku zasadenú pekne vo vlhkých CIPS, má vlahy dosť a nie je potrebné ju rosiť.

Ako si vypestovať úžasné orchidey doma

Hnojenie orchideí

Hnojte iba hnojivom na orchidey a to od jari do októbra cca 1 týždenne, cez zimu stačí 1x za mesiac (hnojivo pridajte do nádoby s vodou kam Ponáram kvetináč s rastlinkou. Po vytiahnutí kvetináče si môžete zvyšnú vodu s hnojivom naliať do kanvičky a použiť na zalievanie ostatných izbových kvetín (napríklad fialky po nej nádherne kvitnú!). Nepřehnojujte, riaďte sa pokynmi na hnojive! Cez zimu, ak máte rastlinku v chladnejšej miestnosti, mierne obmedzte zálievku.

Na pultoch obchodov nájdete aj tzv. Listovú výživu pre orchidey v rozprašovači. Zatiaľ som to nevyskúšal, variant hnojenie pri zalievaní formou ponore sa mi veľmi osvedčila, takže nemám dôvod ju meniť. Vyskúšate ak to sami, budem rád za Vaše postrehy a skúsenosti :).

Odkvitnuté výhony orchideí

Po odkvitnutí buď celý kvetné stvol zožltne a postupne vyschne, v tom prípade ho odrežeme celý, alebo zožltne a uschne len jeho hornú časť a zvyšok zostane zelený, v tom prípade sa odporúča ho zrezať len čiastočne, a to nad tretím očkom od spodu. Predtým než odstrihnete sa ale pozrite, či niektoré z kolienok odstrihávanie časti už nemá náznak nového stonky. V tom prípade pôvodnej stonku odstrihnite až nad týmto hrbolčekom. Z týchto hrbolčekov časom vyrastú nové kvetné stvoly s kvetmi.

Orchidey - Ako pestovať
Orchidey – Ako pestovať

Tento postup však odporúčam vykonať u každého obsahovať stonky kvetov iba raz, až takto zrezaný stvol znova vykvitne, po odkvitnutí ho už odtraňte celý. Opakovaným kvitnutím rovnakých stvolov berieme totiž rastlinke silu na rast nových kvetných stvolov, ktoré majú vždy oveľa väčšie a bohatšie sadu kvetov, ako tieto „druhotné“ stvoly.

Keiko

Niekedy sa na rastlinách vytvorí miesto pukov mladé rastlinky, tzv. Keiko. Ak chcete si novú rastlinku vypestovať, je nutné ju na pôvodné rastline zanechať do tej doby, než bude mať aspoň 3 listy a aspoň 3-4 korienky dlhé minimálne 5cm. Potom až mladú rastlinku od pôvodnej opatrne odrežeme a zasadíme do nového kvetináčiku s kokosovými čipsy (na tento účel je dobré si schovávať malé priehľadné kelímky, v ktorých väčšinou orchidey kupujeme). Potom už sa k rastlinke správame, čo sa týka starostlivosti, ako ku každej inej „dospelej“ orchidei.

Ak mladé rastlinky pestovať nechcete, kvetné stvol s mladou rastlinkou odstráňte. Rast mladé rastlinky totiž materskú rastlinu zbytočne oslabuje na úkor kvetov.

Keď orchidea nekvitne

Presvedčte sa, že má všetko čo potrebuje – dostatok svetla, správny substrát, dostatok vzduchu ku koreňom, správnu zálievku, dostatočné hnojenie. Ak napriek tomu nekvitne, skúste ju na nejaký čas dať do chladnejšej miestnosti (cca 18 stupňov) s dostatkom svetla. Po prenesení späť do tepla by mala začať znova kvitnúť.

VIDEO: Ako sa starať o orchidey

A poznámka nakoniec

Pri pestovaní orchideí musíte byť trpezliví. Ak ste zkomírající rastlinku práve zachránili od istej „smrti“ tým, že ste jej upravili podmienky podľa vyššie uvedeného, ​​nečakajte, že Vám do týždňa vykvitne. V správnych podmienkach si rastlinka najskôr vytvoria veľa nových koreňov, potom vypučia nové listy a až nakoniec sa medzi listami objavia nové kvetné stvoly. Ak bola Vaša orchidea aj pred úpravou podmienok v dobrom stave, ich vylepšením docielite rýchlejšieho rastu koreňov, listov a tým následne aj kvetov. V každom prípade Vás rastlinka skôr či neskôr za Vašu starostlivosť odmení :).