Kedy vysádzať paradajky?

Kedy vysádzať paradajky?

Kedy začať vysádzať paradajky? To je otázka do bitky. Je celkom zažité, že paradajky sa vysádzajú v máji, po takzvaných zmrznutých. Ovšem vždy je potrebné prihliadnuť k aktuálnemu počasie a predpovede. Minulý rok, vďaka extrémne vysokým teplotám na konci apríla, sme mohli vysádzať paradajky už v tomto mesiaci.

Na akom mieste sa najviac paradajkám darí?

Kde sa im bude dariť? Vyberte im slnečné polohy na záhřevných hlinitopísčitých pôdach, ale pozor – paradajky by sa nemala pestovať po ľuľkovitých rastlinách, teda po zemiakoch, paprikách, baklažánu, a predovšetkým sama po sebe.

Medzi záhradkári prevažuje obľuba pestovanie tyčkových odrôd nad keříčkovými. Pre tyčkové paradajky sa používa výhradne predpestované sadba, optimálne 20 až 25 cm vysoké sadenice s kvetenstvom na prvom vijanom.
V lete k paradajkám nepridávajte hnoj!

Von sa paradajky sadia najčastejšie ku koncu mája – koreňový bal by sa nemal dostať hlbšie ako 10 cm, pretože v čase výsadby nie je zem ešte dostatočne vyhriata. Rastlinu vysádzajte šikmo tak, že ešte asi 10 až 15 cm byle zahrniete zeminou. Paradajky výborne znášajú hnoj, ale v čase vegetácie použite výživu určenú pre plodovú zeleninu. K rastlinám počas leta nepridávajte hnoj!

Aby všetky plody krásne dozreli …

ako si vypestovať paradajky doma
ako si vypestovať paradajky doma

V období rastu u rastlín pravidelne vyštipujte bočné výhony a hlavný výhon Vyvažujte k opornej konštrukcii. Po dosiahnutí šiesteho vijanom paradajka zaštipnite za listom, ktorý sa nachádza nad týmto vijanom; vďaka tomu dozrejú všetky plody do ukončenia vegetácie. Zálievka sa oplatí menej často, ale výdatná. Pri ošetrovaní proti plesni zemiakovej vychádzajte z vývoja počasia (určite pred príchodom hlásených dažďov a ochladenie) a pri signalizácii choroby.

Aké sú osvedčené odrody?

Chcete sa spoľahnúť na dobrú úrodu? Potom si vyberte správnu odrodu. Dobrá rada nad zlato, že? Medzi najobľúbenejšie patria Štart F1, Tornádo F1, Bonset F1, Stupické poľné skoré, z noviniek skúste Tipo F1 odolnejšie k praskaniu plodov, Pedro F1 sa súčasným zrením všetkých plodov, Orfea F1 vďaka skorosti a kvalite. Z drobnoplodých odrôd sa pre záhradky hodí Bejbino F1, Cherolla F1, ovocné druhy Ildi a Idyll, do kvetináčov potom Vilma alebo Karla.

VIDEO: Ako vsádzať paradajky?