Ako pestovať chren

Chren je mohutnou rastlinou s veľkými zelenými listami. Nájdeme ho rast vo voľnej prírode, najčastejšie na okrajoch polí a lúk, na rumoviskách a podobných zákutiach. Vyhľadávaný je predovšetkým pre svoj koreň. Ten je výborným doplnkom v kuchyni, lebo sa používa v nastrúhanom stave pre svoj pálivý říz, na dochucovanie jedál. Ovšem chren si môžete vypestovať na záhrade, stačí len vedieť, ako pestovať chren.

Ako vypestovať silný koreň

krenRostlina vytvára bohato rozvetvený koreňový systém. Rozmnožuje sa výhradne vegetatívne koreňovými odnože. Aj z malých častí koreňa Vám vyrastie nová rastlinka, ktorá má tendenciu počas rokov sa rozrastať, vetviť korienky a vytvárať nové tenké korienky. Pre získanie žiaducich valcovitých koreňov je nevyhnutné opakovane zasahovať do vývoja koreňového systému chrenu.

Podstatou je podporenie vývoja obmedzeného počtu vegetačných výhonov a zabrániť tvorbe tenkých vedľajších korienkov. Rovnako sa musí odstraňovať aj kvetenstvo, dorastajú výšky 150 centimetrov. Z bielych vonných kvetov sa síce nevytvára semená. Tvorba kvetenstvo však vysiľuje rastlinu na úkor ich koreňov.

Ako pestovať chren?

Chren sa môže pestovať dvoma spôsobmi. Ide o takzvaný Malínský viacročný spôsob a jednoročné pestovania.

Malínský spôsob viacročného pestovania chrenu

Spočíva v tom, že koreňové rezne asi 2 centimetre hrubé a 10 centimetrov dlhé bez vegetačného vrcholu na jeseň či skoro na jar vysádzame. Vysádzanie prevedieme na vzdialenosť 60 centimetrov od seba do hĺbky 15 centimetrov. Na jar vyrašia výhony, ktoré motyčkou odhrnieme až k rezňa rastliny a ponecháme len 1-2 výhony. Zvyšné výhony odkopne úzku motyčkou zároveň aj tenkými postrannými korienky. Pôdu potom prihrnieme späť.

Tento postup nazvaný prerieďovanie vykonáme znovu v lete. Korienky na spodnom konci musí zostať nepoškodený. Vysádzané korene chrenu sa nepredlžujú, ale len silnie. Úroda chrenu vykonáme na jeseň, keď sa živiny stiahnu do koreňov a listy zhnednú.

Zeminu odhrnieme. Zosilnený konzumnej výhon vykopne a využijeme na spotrebu. Zeminu potom opäť prihrnieme. Tento proces sa opakuje každý rok. Pri správnom obhospodarovaní vydrží rastliny na jednom mieste aj desať rokov bez toho hrozí zaburinení záhonu a znehodnotenie kvality koreňa.

Ako pestovať chren – jednoročné pestovanie

V marci vykonáme výsadbu na jeseň zozbieraného konzumných koreňov. Dlhé budú 20-25 centimetrov. Odtrhneme z nich tenké korienky a púčiky a vysádzame šikmo do plytších brázd. Koncom júna korene odhrnieme a v strednej časti z nich odstránime tenkej korienky. Potom je opäť zahrnieme zeminou.

Chren zberáme čo najneskôr na jeseň. Zvyšky rastlín odstránime do posledného zo záhona, aby sme zabránili jeho zaburinenia. Zo zozbieraných vyrytých koreňov odstránime listy a korene uložíme do piesku pre zimné spotrebu. Slabší rezne použijeme k novej jarnej výsadbe. Druhým rokom musíme kultúru zrušiť.