Ako pestovať zemiaky

Možno ani netušíte, že pestovanie vlastných zemiakov vie pripraviť neopakovateľný zážitok. Vytiahnete vňať, opatrne rozhrňte brázdu a do dlaní sa vysypú nádherné žltkasté a čerstvé hľuzy. Nedajú žiadnu prácu sa škrabaním, ich jemnú šupku ľahko oddelíte prstami. Snáď každý záhradkár má na záhrade aspoň pár riadkov.

Ten kto hovorí, že zemiaky nepestuje, pretože je to prácne, a tých pár kíl si radšej kúpia, by to mal vyskúšať. Ostatne na otázke, ako pestovať zemiaky, nie je nič zložité. Jedná sa o najľahší spôsob pestovania medzi všetkými zeleninami. Význam má aj širokom využití zemiakov v kuchyni.

Ako na to – postup

Ako pestovať zemiaky? Hlavnou zásadou, ktorou sa musíte riadiť je, že sa nikdy nesmie vsádzať stále na rovnaké miesto, ale striedať ich s miestami, kde rástli iné rastliny. Ideálne vsádzajte zemiaky na rovnakú plochu raz za štyri roky. V prípade porušenia si koledujete o problémy so škodcami – pásavky, hniloba a háďatká.

Existuje cez 160 odrôd zemiakov. Pokiaľ s pestovanie začínate, vyhnite sa chúlostivým odrodám. Úroda by pre Vás mohla byť sklamaním. Naklíčené druhy zemiakov vysádzajte do riadkov v cca tridsiatich centimetrových rozostupoch. Z každej strany si musíte ponechať priestor na zahrnutie rastliny zeminou.

Nové zemiaky môžete sadiť bližšie k sebe. S výsadbou sa začína podľa počasia. Najvhodnejším mesiacom je však marec. V priebehu ich rastu sa musí okopávať. Použiť k tomu môžete motyku, hrable či iné Radlickej náčinie. Okopávať musíte opatrne, pretože mladé rastlinky zemiakov sú krehké.

Pôda

Pôda musí byť hlinitopiesočnatá, kyprá, priepustná a preto je potrebné, aby ste pred výsadbou pôdu poriadne zorali. Prvý orbu vykonajte na jeseň. Druhou tesne pred výsadbou. Než sa vrhnete na stávkovanie zemiakov do riadku, vykonajte hnojenie pôdy. Ideálne sú organické hnojivá – hnoj, kompost, zelené hnojenie.

V prípade minerálneho hnojenie použite hnojivá s menším obsahom sodíka, ale vysokým obsahom horčíka. Hnojte na jeseň. Tipujte iba certifikovanú sadbu zemiakov.

Takáto sadba je označená dodávateľom, hmotnosťou, dátumom a číslom partie uznávacieho konania. Chýbať nesmie ani stupeň množenia A alebo B.

Zálievka

Zemiaky vždy zavlažujte. V raste potrebujú denne v priemere 2 – 10 mm vody. Čo predstavuje 100 – 200 litrov vody denne – podľa plochy. Zavlažovanie korigujte aj s prírodným dažďom. V prípade sucha aj nedostatku dažďa, musíte vodu dodať iným spôsobom.

Burinu a zber

Burina môže znížiť vašej úrodu až o 55%. Pravidelne ho mechanicky odstraňujte. Dnes existujú aj rôzne herbicídy na burinu, ale ich použitie sa neodporúča. Môžu poškodiť jednotlivé rastliny.

Pred zberom odstráňte vňať 14 dní dopredu. Potom začnite ešte len s ich vykopaním. Zberá sa za suchého počasia pri teplotách nad 12 ° C.