Semená a sadenice paradajok

V oblastiach s dlhou sezónou môžu byť paradajky sadené priamo na záhradu, ale väčšina ľudí začína ich výsev v miestnosti 5 – 6 týždňov pred posledným jarným mrazom, až potom zasejú sadenice na záhradu. Hlavnou výhodou stávkovanie paradajok od semien je obrovská škála druhov, ktoré môžete pestovať, pretože nie ste závislí na tom, či daná odroda bude skladom v záhradnom centre alebo záhradníctve. Záleží na vás.

Ako pestovať paradajky v miestnosti?

Pre pestovanie ovocia a zeleniny v kvetináčoch alebo veľkých kvetináčoch na balkónoch a terasách je nutné zvoliť vhodné odrody, ktoré nepotrebujú hlboko zakoreniť a nevadí im príliš tesné prostredie. Je ale treba poskytnúť rastlinám to najlepšie miesto, vhodný substrát a tiež dostatok starostlivosti. Kým zelenina a ovocie rastúce voľne na záhonoch dokáže čerpať živiny z okolitej pôdy, rastliny vysádzané v nádobách takúto možnosť nemajú. Musíme ich preto chrániť pred škodcami a pravidelne prihnojovať a zalievať.

Hlinené kvetináče alebo plastové hrantíky?

Nie je podstatné, v akej nádobe ich budeme pestovať, či zvolíme hlinené kvetináče alebo plastové hrantíky, u oboch materiálov nájdeme pozitíva i negatíva. V plastových nádobách hrozí premokrenie, korene začnú zahnívať a rastlina zájde. Tomu sa ale môžeme vyhnúť, vysadíme ak rastliny do samozavlažovacích kvetináčov. S plastovými hrantíky sa dobre manipuluje, sú ľahké a v prípade pádu im nehrozí ničeniu. Sú tiež oveľa lacnejšie ako nádoby napr. Z terakoty.

V hlinených nádobách sa rastlinám darí lepšie, tento materiál prepúšťa vzduch, ale v horúcich dňoch je to skôr na obtiaž. Substrát rýchlo vyschne a rastlina trpí nedostatkom vlahy. Je teda nevyhnutné rastlinu zavlažovať každý deň.

Pozor na slnko

Ak chceme, aby rastlina prospievala a niesla plody, umiestnime ju na slnečné miesto. Tým môže byť buď západná, alebo južná strana, východná už je menej vhodná a severná úplne nežiaduce. Na južnú stranu vysadíme iba tie plodiny, ktoré znesú slnko, teda napr. Paradajky. Ak máte okná len na sever, dariť sa bude len niektorým bylinkám (napr. Petržlene).

Kedy začať stávkovať?

Sadíme Ak od semienok, je potrebné začať už koncom februára alebo začiatkom marca, a to do vykurovaných skleníkov alebo do kvetináčov na vnútorné parapety. Vyrastené sadeničky presádzame od apríla, najlepšie však od mája po „zmrznutých“ do vonkajších hrantíkov, aby sme mali istotu, že rastlinky nezmrznú. Keď už si pestujete svoju vlastnú zeleninu a ovocie, využite bio hnojív, s ktorými budete konzumovať skutočné bio produkty bez zbytočných chemických prostriedkov. So správnym výberom vám pomôžu predajcovia v záhradníctve.

Ako teda na paradajky doma?

Vyberáme odrody, ktoré majú skôr menšie plody, teda kríčkové či cherry paradajky. Paradajkám poskytnite nový substrát, v ktorom ste doteraz žiadne rastliny nepestovali. Vyžadujú nielen pravidelnú zálievku, ale aj dostatok živín. Paradajky budú pekne vyzerať vo veľkých kvetináčoch, ale lepšie im bude v samozavlažovacích kvetináčoch. Na pestovanie na parapetoch použite previsnutá paradajky (napr. Odroda Tumbling Tom).