Stresové podmienky pre trávnik

Na piesčitej alebo chudobné pôde, často nízko kosenie trávnika, pri intenzívnom využívaní trávnika doporučujeme dodávať vyššie dávky živín. Ak sa trávnik pod vplyvom dažďov stáva neprevzdušnený, korene nie sú schopné čerpať dostatočné množstvo živín.

Horúce a mrazivé podmienky

Voda je základ života. To platí aj pre trávnik. Až dva litre vody na meter štvorcový denne spotrebuje trávnik pri 20 ° C, pri 30 ° C je to päť litrov a ak je vietor, ešte viac. Trávy skladajú zo 75 – 90% vody, preto je voda dôležitá pre látkovú výmenu, pre prívod živín a tiež ochladenie rastlín. Strata 5 – 10% môžu viesť k odumretiu tráv. Ak okrem horúčavy pôsobí aj vysoká vlhkosť vzduchu niekoľko týždňov, je to alarmujúce jav. Pri teplote 20 – 25 ° C zaostáva vo vrchnej vrstve rast koreňov, pri 30 ° C korene prestávajú rásť a pri viac ako 32 ° C je porušená funkcia koreňov. Nové sa netvoria a zaostáva aj rast nadzemnej časti. V trávniku vznikajú prázdne miesta, ktoré treba dosiať.

Ozdravenie trávnika

Ak je tráva po podsevu asi 8 cm vysoká, skoste na 4 cm sa odstráni aj prípadný burinu. Potom sa pridá hnojivo s vyšším obsahom dusíka.

Veľa vlahy

Ak sa trávnik pod vplyvom dažďov stáva neprevzdušnený, korene nie sú schopné čerpať dostatočné množstvo živín. vtedy sa aplikuje napr. hnojivo Scotts letné hnojenie s mikroelementov.

Mach – trávnik v tieni

Pre trávniky v tieni je potrebné vytvoriť odlišný výživový program. Prehnojenie stimuluje rast nadzemnej časti na úkor podzemné. Trávniky v tieni sa prihnojujú pred sezónou, začiatkom jari alebo leta, predtým, ako intenzívne rastú listy, alebo až vtedy, keď je už listov menej. Stačí im menej vody, je potrebné si všímať príznaky vädnutia. Koste na najvyššiu odporúčanú výšku, vždy skos max. 1/3 výšky trávnikov. Ak nemusíte, nechoďte zbytočne po trávniku.

Nedostatok dusíka

Pri nedostatku dusíka, ktorý sa prejaví žltkasté farbou trávnika, pomalým rastom a nie príliš lákavým vzhľadom, sa odporúča aplikovať hnojivo Sportsmaster 36 +5 +11 + mikrolelementy, ktoré obsahuje dusík v okamžite prijateľnej forme; a časť je dusíka v pomaly pôsobiaci forme. Obsahuje tiež výťažky z morských rias, ktoré zlepšujú farebnosť trávnika a rozvoj bočných výhonkov. Tiež obsahuje inhibítor nitrifikácie didine, ktorý ovplyvňuje pôdnu mikrobiálnu reakcie spomaľujúce uvoľňovanie dusíka.

Vápnenie trávnika

Stupeň kyslosti pôdy má zásadný význam pre rast trávnika. Príliš kyslá pôda (pH pod 5,5) zabraňuje životu v pôde, a tým aj prísun živín. Kyslost pôdy sa zvyšuje vďaka kyslým dažďom a vyplavovaním vápnika. V takejto pôde sa darí hubám a machu a zaostáva rast trávnikových tráv.
Nedostatok vápnika je v trávniku vzácny. Vápnom zasiahneme jedine vtedy, ak sú jasné príznaky nedostatku vápnika, tj. Trávy majú tenké listy, trávnik je veľmi riedky, v trávniku sa objaví buriny ako štiav, šťavel a mach. V prípade podozrenia na nedostatok vápnika urobte test na pH – ak je pH pod 5,5, vápno. V prípade objavenia vyššie uvedených príznakov aplikujte 65-68 g / m2 mletého vápenca na jeseň alebo v zime. Ak sa neobjaví vyššie uvedené príznaky, nevápněte. Použitie ostatných druhov vápenca vedie k zhoršeniu stavu – rozšíri sa dážďovky buriny a hubové choroby. Musíme zvýšiť, a nie znížiť pH pôdy. Docielime to aj systematickú aplikácií topdressingu.