Ako pestovať orchidey doma

Mnoho zapálených pestovateľov izbových rastlín si kladie stále rovnakú otázku: Ako doma pestovať orchidey? Samozrejme, že chcú, nech im tieto krásky dlho vydržali v kvete. Vypestovať tieto rastliny doma je celkom orieškom. Pestovanie orchideí predstavuje koníček, ktorý vyžaduje hromadu Vášho času a trpezlivosť. Ich exotická vôňa ale za námahu a starosť stojí.

Orchidey

Charakteristickým znakom týchto nádherných rastlín sú kvety veľmi bizarných tvarov. Bežne sa dnes stretneme s ich šľachtením v botanických záhradách a záhradníctvach. Pre ich množenie sú vyvinuté technológie. Množia sa hlavne v laboratórnych podmienkach. Po dvoch rokoch sa prenášajú do skleníkov, kde sa im darí.

Síce sa orchideám darí v teplom, vlhkom skleníkov, ale úspešne ich môžete pestovať aj doma. Pokojne aj v panelákovom byte. Ovšem pestovanie vyžaduje isté predpoklady. V prvom rade si musíme uvedomiť, že orchidey majú veľmi rôznorodé a špecifické nároky na pestovanie. Žiadna zo známych druhov nekvitne celoročne a to je nutné si uvedomiť, pretože po odkvitnutí stráca dekoratívny charakter.

Ako pestovať orchidey doma?

Na pestovanie orchideí doma je nutné naučiť sa vytvárať im ideálne prostredie pre rast. Musí sa vo Vašom byte cítiť ako doma v pralese. Takže bude treba zabezpečiť miesto s dostatočným prísunom svetla. Správne pestovanie sa dá naučiť a kvety sa Vám bohato odmení. V období svojho kvetu budú nádherne dekoratívne a exoticky prevonia celý byt.

Pri pestovaní doma musí byť rastlina umiestnená v izbe, kde sa teplota pohybuje okolo 20 ° C. Rastliny potrebujú veľa svetla a tepla. Rovnako sa zaisťuje dostatočná vlhkosť vzduchu. Vlhkosť činní zhruba 80%. Vlhkosť môžete zaistiť pomocou zvlhčovača vzduchu.

Alebo pod kvetináč umiestnite misku s vlhkým štrkom. Vždy zaistite, aby orchidea nestála priamo vo vode. Môže to podporovať vznik rôznych parazitov a húb. Doma nikdy rastlinku neumiestňujte na priame slnko. Pred ním musí byť chránená. Ideálne je umiestnenie na okná s východnej orientáciou.

Najčastejšie chyby pri pestovaní orchideí doma

Medzi ne patrí chladné prostredie a nevhodná zálievka. Najprv tak dochádza k strate koreňového balu. Listy začnú vyzerať nezdravo a rastlina ako by vysušilo. Pri včasnom zásahu jej však dokážete zachrániť. Ostríhajte korene a celú rastlinu aj s listami umiestnite do igelitového vrecka s vlhkým machom.

Takto pripravenú orchidea umiestnime na teplé a svetlé miesto. Po určitej dobe sa vytvoria nové korene. Pozor aj na prítomnosť uhličitanu vápenatého, ktorý sa prejavuje bielym povlakom na kvetine. Ihneď ju presaďte a zmeňte vodu pre zálievku.