Ako správne pestovať Fuchsie

Ako správne pestovať Fuchsie

V súčasnosti odborníci rozlišujú vyše 100 botanických druhov fuchsií a stále pribúdajú nové odrody.

Je z čoho vyberať

Fuchsie rozdeľujeme podľa vzrastu na vzpriamené, polopřevislé a previsnuté. Vyberať môžete tiež podlenvelikosti a zloženie kvetu. Máte možnosť zaobstarať si rastlinky s drobnými jednoduchými několikamilimetrovými kvietkami, rovnako ako kríky s plnými veľkými kvetmi, presahujúcimi 10 cm. Začiatočníkom odporúčame kúpiť silné, dobre prekorenené a zdravé rastlinky – skúste odrody Deutsche Perle alebo Graf Witte. Naopak bielo kvitnúce, veľkokveté a pestrolisté odrody sú pestovateľsky náročnejšie.

Kam s nimi?

 Ako správne pestovať fuchsie

Ako správne pestovať fuchsie

Mali Byte pamätať na to, že väčšina druhov fuksií miluje polotieň. Najčastejšie sa osadzujú do kvetináčov a dekoratívnych nádob na balkón, terasu, za okno alebo napríklad ku vchodu do domu. Previsnutým druhom vyhovujú aj závesné koše a vzpriamené, bujne rastúce budú pekne vyzerať aj na záhonoch, na jeseň je však vyryjte.

Až na výnimky (ako Fuchsia magellanica a Fuchsia regia v niektorých variáciách) vonku neprezimuje. Skúsenejší záhradkári preto rastliny presťahujú do miest s teplotou približne 5 až 8 ° C a ďalší rok je zase vynášajú von. Nič sa nedá robiť, sa starobou získavajú fuchsie na mohutnosti i na kráse.

Ako o fuchsie starať?

Mladé rastliny presádzajte každoročne, starší raz za dva až tri roky a v medziobdobí vymeňte vrchnú vrstvu pôdy. Najlepšie sa im darí v neutrálnom až mierne kyslom živnom substrátu. Zalievajte je pravidelne, ale vodou neplytvajte, neznášajú totiž premokrenie.

Spočiatku im doprajte hnojivo typu štart, teda s vyšším obsahom dusíka, neskôr použite výživu určenú na bohaté kvitnutie. Počas vegetácie odstraňujte odkvitnuté kvety, semenníky a žltnúce listy. Miesto pod rastlinami udržujte čisté, bránite tak výskytu hubových chorôb.

Chcete fuchsie tvarovať?

Nepáči sa vám prirodzený rast? Žiadny problém, fuchsie sa dajú tvarovať do stĺpov, vejárov, špalierov a pyramíd, alebo ich môžete pestovať ako bonsaj. Obľúbené sú tiež tvary pripomínajúce stromček (skúste to s previsnutými odrodami), niekedy sa kmienky aj splietajú.

Ako správne pestovať fuchsie

Ako fuchsie množiť?

Množiť odrezkami možné od apríla do septembra, počas vegetácie. Odstráňte nedrevnaté výhonky s tromi pármi listov, tesne pod dolným očkom (kolienkom) veďte šikmý rez. Spodné listy otrhajte. Rezeň hneď zapichnite mierne zošikma do substrátu určeného pre výsevy a množenie, vyplatí sa použiť aj stimulátor rastu. Alebo fuchsie najskôr vložte do pohára s vodou, kde asi za 3 týždne pustí korienky, a potom ich vysaďte.

Čo fuchsiám škodí

Najčastejšími škodcovia sú záplavy bielych mušiek – molica a vošky, pri nedostatočnej zálievke a suchom vzduchu (rozpálenej terasy, balkóny) sa pridávajú aj roztočca. Rastlinám prospieva rosenie, ale nestriekajte je, keď na listy dopadá slnko, ani neskôr večer, pretože hrozí napadnutie hubovými chorobami. A prelievanie je príčinou hnilôb, ktoré vedú k úhynu týchto krásnych rastlín.

VIDEO: Prvotriedna fuchsie