Goji - Liečivá kustovnica čínska

Liečivá kustovnica čínska

Kustovnica čínska (lat. Lycium chinese) je opadavá, úplne mrazuvzdorná kríkovitá trvalka. Kustovnica čínska sa teda dá bez problémov pestovať aj v našich klimatických podmienkach. Nie je náročná, rastie dobre aj v chudobných pôdach. Vyhovuje jej teplejšie, slnečná poloha a ľahší písčitojílovitá pôda. Dorastá zvyčajne výšky 1 až 2,5 metra, jej vetvy sa rozklánějí do šírky.

Na čo sa kustovnica čínska používa?

Drobné fialové kvietky sú obojpohlavné, rastlina je teda samoopelivá. Pri dobrej starostlivosti sa vám po 2-3 rokoch pestovanie odvďačí veľkým množstvom oranžovo červených eliptických, 1 až 2,5 cm dlhých bobuliek. Kustovnica čínska sa používa v celej Číne po stáročia ako omladzujúce ovocie. Vzhľadom sa nápadne podobá šípok, sušená potom vyzerá ako väčšie červené čučoriedky. Chuť plodov je však sladšia ako šípky a bez kyslého dozvuku. V tradičnej čínskej medicíne aj medzi obyčajnými Číňanmi je kustovnica považovaná za úplne nepostrádateľný potravinový doplnok. Je známa svojou mnohostrannou prospešnosťou na ľudský organizmus, a to ako v mladom, tak aj pokročilom veku, pričom nie sú známe žiadne negatívne vedľajšie účinky.

Ako kustovnicu pestovať?

Je to veľmi jednoduché. Kúpená semená kustovnice opatrne vyberte a zasaďte ich do pripravených jám tak hlboko, ako boli v kontajneri. Pred tým sa oplatí dať na dno jamy kompost alebo vyzretý hnoj. Pretože vytvárajú širokú korunu, tipujte je vo vzdialenosti najmenej 2,5 m od seba. Okolia kmienkov zbavte burín a obsypejte mulčovacím materiálom.

Liečivá kustovnica čínska
Liečivá kustovnica čínska

Odborníci často radia tvarovať krík počas rastu do podoby stromčeka. Pokiaľ si chcete zaistiť rýchlu násadu plodov, vyberte v prvom roku pestovania okolo hlavného kmeňa 3-5 rovnomerne rozmiestnených postranných konárov. Tie budú slúžiť ako základ koruny. Zrežte je na 10 až 20 cm, aby ste podporili ďalšie vetvenia. Medzitým nechajte 3 až 4 vetvy z hlavného kmeňa bez zaštipovanie. Poslúži ako dočasná plocha pre rannú násadu plodov. V druhom roku vyberte jeden silný, vertikálne výhon zo spodného poschodia ako predĺženie kmeňa. Skráťte ho o 10 až 20cm. Ponechajte 4 až 5 výhonkov, ktoré budú tvoriť druhú plodiaci plochu. Všetky ostatné výhony z hlavného kmeňa odstráňte. V treťom až piatom roku postupujte rovnako.

Prečo sa jej plodom hovorí zázračné?

Plody goji obsahujú 18 druhov aminokyselín, 21 stopových prvkov (napr. Zinok, železo, meď, vápnik, germánium, selén či fosfor) a sú najbohatším zdrojom karotenoidov. Ďalej obsahujú vitamíny C, B1, B2, B6 a E. To z nich robí jedinečnú, živinami nabitú potravinu.

V Číne poznajú pozitívne vlastnosti plodov goji už po stáročia. Každý vám tu s úsmevom prezradí, že sú ako afrodiziakum výtečné hlavne pre mužov stredného veku. Rady je ale užívajú aj ženy. Goji vraj totiž spomaľuje proces starnutia.

 

semená goji
semená goji

To ale nie je zďaleka všetko, čo plody goji vie. Konzumácia čerstvých i sušených plodov posilňuje imunitu, znižuje krvný tlak a zlepšuje zrak. Pravidelné pitie čaju (pripravuje sa rovnako ako šípkový čaj) zlepšuje funkciu pečene i obličiek a znižuje aj obsah cholesterolu vkrvi, jej plody tiež upokojujú spupný, výbušné, rozbúrené povahy a prchký mrzútov.

Osobne som jej zakúpil pred tromi rokmi a musím sa priznať, že som poriadne ani nevedel čo to je za rastlinu. Vlani už mala krásne plody, ktoré som použil na čaj a tento rok sa z jari nádherne rozrastá, tak som sám zvedavý ako bude „úrodu“. Každému môžem túto krásnu a užitočnú lianu na svoju záhradu odporučiť.

VIDEO: Ako pôsobí kustovnica čínska?