Ako pestovať vianočný kaktus

Vianočný kaktus patrí medzi pravidelnou ozdobu domácností v období adventu. Farebný vodopád kvetov tohto kaktusu nádherne oživia domácnosť. Čo myslíte, prežije aj vo Vašej domácnosti do ďalších Vianoc? Ak nemáte s jeho pestovaním žiadne skúsenosti, nevadí. Prečítajte si, ako pestovať vianočný kaktus, ako o neho starať tak, aby za rok opäť vykvitol.

Vianočný kaktus čiže Schlumbergera pochádza z dažďových pralesov tropickej Brazílie. Postupným krížením vznikla rada rôznofarebných kultivarov. Tieto kultivary sa objavujú v ponukách záhradníctve. Stačí teda zájsť do záhradníctva a vybrať si rastlinku. Medzi najpredávanejšie patrí:

  • Karmínovo červený
  • Biely
  • Oranžový
  • Červený
  • Fialovo červený

   Popis rastliny

Nie je klasickým suchomilným kaktusom, práve naopak jedná sa o vlhkomilné kaktus. V našich podmienkach vykvitá v čase, keď väčšina rastlín sa ukladá do zimného spánku. Práve odtiaľ pramení jeho roztomilá prezývka v podobe vianočného kaktusu. Dokáže rozveseliť byt a je veľmi dekoratívny.

Substrát, svetlo a zálievka

Predovšetkým svetlo s okolitou teplotou je základným úspechom pre pestovanie. Vždy je umiestňujte do polotieňa. Ideálnym miestom sú okná orientované na sever alebo západ. Teplota v miestnosti by sa mala pohybovať v rozmedzí 12 ° C-15 ° C.

Korene sú veľmi chúlostivé na premokrenie, preto vždy zalievajte úmerne. Úmerná zálievka znamená, že ho zalejete, až keď je substrát úplne suchý. V čase kvetenstvo, čo je zhruba raz za 5-7 dní, v kľudovom období je to raz za 14 dní. Pre zálievku použite odstátou vodu z bežného vodovodného poriadku.

Zeminu vyžaduje ľahší s prídavkom piesku. Použiť môžete pokojne aj bežný substrát na kaktusy, porastie v ňom. Mladé rastlinky musíte každú jar presadiť. Starší sa presádzajú len vtedy, keď ich korene prerastajú odtokovými otvormi v kvetináči.

Ako na kvitnutie vianočného kaktusu

S tým, ako pestovať vianočný kaktus je spojená aj otázka, ako dosiahnuť, aby vykvitol. Pre vytvorenie kvetenstvo mu doprajte kľudové obdobie. Trvá od septembra do polovice novembra. Počas tejto doby je potrebné, aby rastlina mala zaistenú teplotu 14 ° C-18 ° C. Výrazne obmedzte zálievku. Rastlinu miesto ňu bohato rastie.

Akonáhle vám nasadí puky, preneste ho do obývačky. Postavte na parapet a až do odkvete s ním neotáčajte ani nepremiestňujte, hrozí opadávaniu pukov. Niekedy sa môže stať, že puky opadajú ešte pred tým, než rozkvitnú. Na vine je takmer určite príliš nízka vlhkosť vzduchu. Stačí postaviť kvetináč na misku s vlhkými kamienkami a rosiť.

Po odkvitnutí rastlinu opäť dali do chladnejšej miestnosti. Od apríla do septembra nezabudnite na pravidelné prihnojovanie hnojivom pre kaktusy.