Ako pestovať kaktusy

Kaktusy predstavujú vhodné izbové rastliny pre tých, ktorí sa v pestovaní kvetov moc nevyznajú. Sú to nenáročné rastliny, ktoré toho veľa nepotrebujú. Starostlivosť o ne nie je nijako zložitá. Uvažujete o tom, že si domov zaobstaráte kaktusy a lámete si hlavu s otázkou: Ako pestovať kaktusy? Nebojte sa toho, stačí dodržať pár zásad pri ich pestovaní.

Ako pestovať kaktusy – zásady

Kaktus patrí do čeľade kaktusovitých. Ide o exotické rastliny, pochádza z amerického kontinentu. Pre svoju nenáročnosť a pekný dekoratívny vzhľad sa veľmi rýchlo rozšírili do celého sveta. Väčšina z nich je takmer nezničiteľná. Stačí im dostatok svetla a čerstvý vzduch.

Juhoamerickej a mexickej kaktusy (prvé základné skupina)

Kaktusy podliehajú delenie do troch základných skupín. Prvú skupinu tvoria juhoamerickej a mexickej kaktusy. Táto skupina je najpočetnejšia a najrozšírenejší. U týchto druhov sa stretnete s veľmi malou náročnosti na pestovanie. Letné pestovanie vyžaduje dostatok svetla a tepla.

V zime sa naopak pestujú pri teplotách od 5-10 ° C. V lete môžete tento druh kaktusov pestovať aj vonku. Druhy sú veľmi odolné a znáša nepriaznivé podmienky

Tropické kaktusy (druhá základná skupina)

Tu sa radí všetky kaktusy pochádzajúce z tropických oblastí. Sú menej odolné. K svojmu životu a pestovanie potrebujú teplotu nad 15 ° C. Zabezpečiť sa im musí aj dostatočná vlhkosť, aby si pripadali ako v prirodzenom domácom prostredí. Nikdy ich nevystavujte nízkym teplotám, pretože sú pre nich smrtiace. K týmto druhom sa radí brazílskej a karibské stĺpovité či guľovité kaktusy.

Kaktusy zo Strednej a Južnej Ameriky (tretia základná skupina)

Sú veľmi náročné na stálu teplotu. Vyžadujú dostatočnú vlhkosť, dostatočné množstvo svetla. V interiéroch je často vypestovať nemožno. Stretnúť sa s nimi môžete iba v botanických záhradách.

Ako pestovať kaktusy – životný cyklus kaktusov

Vegetačné sezóna kaktusov sa od ostatných izbových rastlín líši na prvý pohľad. Odlišnosťou je najmä nemožnosť rozpoznanie rastového obdobia. Kaktusy totiž zjari

nezačnú tvoriť nové listy ani kvitnúť. Začnú sa nenápadne a zvoľna zelenať od temena. Vytvára nové tŕne, čo je známka toho, že sa prebudili zo zimného spánku.

Obdobné je to aj s vonkajšími znakmi toho, že je niečo v neporiadku. Bežná izbová kvetina začne jednoducho vädnúť. Kaktus však vydrží bez vody mesiace. Vo chvíli, keď sa na ňom nedostatok vody prejaví je už väčšinou neskoro.

Ako pestovať kaktusy – zalievanie

Prvé jarné mesiace chránime rastlinky pred priamym slnkom a zalievame len veľmi mierne pri teplom počasí. Nikdy neprelievame, pretože zhnijú korienky a rastlina zahynie. Na rastlinách nesmie zostať kvapky vody. V lete zalievajte raz za týždeň do misky.

Najviac vody potrebujú od mája do septembra, kedy je necháte stáť vo vode aj niekoľko dní. V októbri sa uberie zálievka a pripraví sa na prezimovanie.