Ako pestovať vínnu révu

Patríte medzi tých, ktorí sa túto jar rozhodli pustiť do pestovania vínnej révy? Ak áno a na záhrade ste ju zasadili, je to pomaly skoro rovnaké, ako keď zasadíte strom. Pri správnej starostlivosti sa dožíva a plodí najmenej štvrť storočia a často aj dlhšie. Veľmi rýchlo porastie a listy Vám zakryje celú konštrukciu. Patrí medzi architektonicky zaujímavé vertikálne prvky záhrady, a to najmä na jeseň, kedy má nádherne sfarbené listy. Poďme si teda vysvetliť zásady, ako pestovať vinič.

Záhradné odrody a ich použitie

Pestovanie vínnej révy nie je nijako zložité, len je potrebné vybrať si tú správnu odrodu. Je najstaršia a najrozšírenejšia drevinou na svete, podľa rastu sa radí k liánám.

Pokiaľ máte záhradu orientovanú na juh, zvoľte tieto odrody: Rizling rýnsky, Rizling vlašský, Frankovku alebo iné stolové kultivary.

Na východnej a západnej strane sa bude dariť: Poloraným odrodám – Müller Turghau, Veltlínske červené a ďalším.

Medzi mrazuvzdorné odrody patrí: André, Chrupky, rizling.

Ak chcete vinič pestovať na priamy konzum hrozna tak najlepšie sú odrody stolové, medzi ktoré patrí Chrupky, Čabaňská perla, Diamant, Prink a rizling.

Zaujímavými odrodami sú Zante alebo Currant sú takmer bez semien. Strawberry Grape produkujú množstvo růžovonachových hrozna so sladkou muškátovou vôňou.

Stanovište

Najlepšie sa jej darí na južných svahoch. Rovina musí byť chránený pred vetrami. Vytvorte buď záveternej kút alebo pergolu. V chladnejších oblastiach je vhodné pestovať vinič u teplých múrov. Ak nemáte k dispozícii teplé múru, využite k jej pestovanie skleník.

Podmienky pre pestovanie vínnej révy

Vysádzajte buď na jeseň, alebo v dubu až máji do teplej pôdy. Pri nákupe sadeníc nezabudnite na kontrolu koreňov, ktoré majú tendenciu zasychať. Odrežte kúsok korienka a presvedčte sa, že je biely a nie hnedý či dokonca čierny. Pre sadenice potom musíte vyhĺbiť štyridsiatich centimetrovú jamku.

Dno vyložte dobrým kompostom, ale nikdy nie čerstvým hnojom, spálil by korene. Hlavné korene sa pred výsadbou skracujú na desať centimetrov, ostatné korene sa odstráni úplne. Výhon zrežte na dve očká a rastlinu zasaďte do jamky tak, aby miesto štepenia zostalo asi tri centimetre nad zemou. Nahrnie sa zemina, mierne natlačí a zaleje sa. Zo zvyšku vykopanej zeminy navŕšime hrůbek, ktorým prekryjete o desať centimetrov skrutku a takto navŕšené ponecháte do vypučaní viniča.

Potom zeminu odhrniete a z vyrašených letorastov ponecháte iba dva najsilnejšie. Ostatní sa vylomí. K dozretie hrozna potrebuje suchý a teplý jeseň.

Výživa pri pestovaní vínnej révy

Hlavnou zásadou pri otázke ako pestovať vínnu révu sú živiny. Je na nich veľmi náročná. Potrebuje ich k svojmu správnemu rastu a kvalitným hroznu. Preto hnojte hnojivami obsahujúce draslík, fosfor, horčík a v pôde musí byť vápnik. V prípade, že žltnú listy a vytvára málo plodov, signalizuje réva nedostatok niektorého z uvedených prvkov.