Ako si postaviť skalku

Ako si postaviť skalku + video návod

Iste mnoho z vás už skalku má, ale iste sú takí, čo sa ešte len na svoju vlastnú skalku chystajú. Ako teda na to?

Aké miesto pro skalku zvoliť?

Najskôr si vyberte vhodné miesto, najlepšie na východnej strane pozemku, kde je už ráno slnko, a mimo tieň stromov, aby mali kvety na skalke dostatok svetla. Ideálne je skalka v prírodnom svahu, ktorý stačí spevniť a doplniť na neho kamene. Ak máte rovný terén, budete musieť umelo vytvoriť vyvýšené miesto: priestor zbavte buriny a trávy (do hĺbky 30 cm), nasypte silnú vrstvu štrku (drenáž) a navŕšte zeminu.

Aké kamene zvoliť?

Ak si vozíte zo svojich ciest kamene a chceli by ste skalku postaviť zo svojich „úlovkov“, zadržte – toto nie je správna voľba, výsledok by s veľkou pravdepodobnosťou vyzeral veľmi nesúrodo. Radšej si vyberajte kamene z okolia bydliska, priestor bude vyzerať prirodzenejšie. Tiež sa vzdajte oblých solitérov, lepšie sú hrubé, nie moc ostré kamene (najlepšie pieskovec, bridlica, žula, opuka), ktoré poskladáte tak, aby sa k sebe vzhľadovo hodili, a súčasne poskytli dobrý základ pre rastliny, ktoré treba chrániť pred veterným a mrazivým počasím. Plánujete svoju prvú skalku? Práve vám odporúčame začať s minipriestor, skalkou o veľkosti 1 m2, alebo si osázejte stará kamenná koryta. Ak nemáte priestorovú predstavivosť, radšej si všetko vopred nakreslite, nielen kvôli rozmiestneniu kameňov, ale aj stávkovanie rastlín.

Vyberáme substrát a zemninu

Akú zeminu vybrať? Vždy vychádzajte z potrieb skalničiek, pri nákupe sa informujte, aký druh rastliny preferujú. Niektorí záhradkári používajú obyčajnú ornicu, iní si miešajú špeciálna zmes z drnovky, listovky, rašeliny, piesku, štrku a kompostu. Rastlinám zvyknutým na suchú zem pridajte do zmesi viac piesku alebo štrku, vlhkomilným prospeje naopak prídavok rašeliny.

Skalka
Skalka

Čo do skalky zaobstarať?

A čo a kde si do skalky zaobstarať? Nakupovať môžete v špecializovaných záhradníckych predajniach, ale aj na výstavách a burzách. Dajte prednosť rastlinám v kvetináči alebo kontajneri s dostatočne veľkým koreňovým balom. Vyberajte pôdopokryvné druhy, ktoré zamedzujú tvorbe buriny (iberka vždyzelená, rozchodníky, klinček slzičkový, mydlice bazalkovitá), ale napríklad aj konifery (borovica horská, zakrpatený smrek pichľavý, ruža) alebo drobnejšie cibuľoviny (tulipány, šafran, krókusy), tiež rododendrony, azalky a bylinky tymián, levanduľa, šalvia, pamajorán).

VIDEO: Stavba záhradné skalky

VIDEO: Budovanie záhradné skalky na slnku