Ako pestovať tekvicu

Tekvicu poznáme všetci ako ozdobu, ktorá sa používa na Hallloween. Nie je však len vhodnú ozdobou, ale je to zdravá, liečivá a takmer nekalorické tekvicovitá rastlina. Nájsť ju môžeme v rôznych podobách. V našich podmienkach sú najtypickejšie tekvice oranžovej či okrasné. Radí sa medzi chutné, ale aj zdraviu prospešné ovocie.

Obsahuje veľké množstvo vlákniny, znižuje krvný tlak, bráni tvorbe krvných zrazenín. Pri poruchách trávenia a črevných problémoch sa odporúča zmiešať tekvicu s mliekom. Zakúpiť si ju môžete v obchode či vypestovať doma na záhradke. Zoznámte sa v nasledujúcich riadkoch s tým, ako pestovať tekvicu.

Nákup semienok a predpestovanie

Než vypestujete svoju vlastnú tekvíc, vydajte sa do záhradníctva a vyberte si semienka. Ponuka je široká. Semienka si potom predpestujeme doma v téglikoch. Zhruba v polovici apríla vysejte semienka do téglika. Asi po troch týždňoch, keď už Vám porastú pekné rastlinky, je presaďte do kvetináčov.

V polovici mája je vysádzajte na záhon, tou dobou už nehrozí prízemné mrazíky. Pokiaľ si tekvicu nestihnete predpestovať, nevadí. Na začiatku mája vykonajte výsev semien do záhonov. Akonáhle budete mať rastliny na záhrade a budú hroziť prízemné mrazíky, zakryte je slamou, aby neumrzly.

Stanovište a výsadba

Tekvicu pestujte na pôde s dostatkom živín a vlahy. Miluje slnečné stanovište. Pre dostatok živín pôdu pri jej výsadbe prihnojte. Pestovať sa dajú aj na kompostu, kde sa im bude dariť obzvlášť dobre.

Počítajte ale s tým, že si z kompostu vytiahnu väčšinu živín a ten nebude tak kvalitné pre ďalšie použitie. Rastlinky sa vsádzajú na záhon v rozstupe jeden až dva metre. Ak vykonávate výsev semienok do záhonov, dávajte ich do hĺbky tri až päť centimetrov. Po zasadení zalejte.

Starostlivosti a zber

Na tom, ako pestovať tekvice nie je nič zložité ani náročného. Stačí, keď ich budete pravidelne odburiňovať. V prípade veľkého sucha musíte vykonať pravidelnú zálievku. Pozor si však dajte na to, aby ste nekropili listy. Začali by následne zahnívať. Akonáhle budú rastlinky dosahovať väčšie veľkosti, je dobré k nim pridať oporu. Po opore sa budú plaziť a nebudú si navzájom tieniť.

Žať ich začnite na začiatku jesene. Šupka musí byť tvrdá, matná a na stonke tekvice sa už tvoria praskliny. Vždy žnite pred prvými mrazíkmi. Tie dokážu spôsobiť premrznutí a tekvice bude nepoužiteľná. Pozberané tekvica nechajte vždy pár dní dosušiť, buď vonku na slniečku alebo u kachlí, ale teplota nesmie presiahnuť 30 ° C. Plodu ponechajte stopku o veľkosti päť centimetrov. Toto dopomôže k tomu, že sa tekvica nebude rýchlo kaziť.