Voskovka kvetina ako pestovať

Voskovka alebo ak hoya, je izbová kvetina, ktorá nesie anglický názov. Jej čestným kmotrom sa stal Thomas Hoy, ktorý žil v druhej polovici 18. storočia. Údajne bol záhradníkom u vojvodu z Northumbrie. Stal sa pestovateľom tejto rastliny. Od tejto doby sa Voskovca hovorí hoya.

Voskovka a jej pôvod

Rod Hoya zahŕňa na dvesto druhov. Všetky ich môžeme nájsť medzi južnou Čínou a východnou Indiou, až k Austrálii. Z tejto hojné palety sa v Českej republike presadilo na pestovanie a výskytu iba šesť druhov. Väčšinou sú považované za okrasné dekoratívne rastliny pre skleník, len v jedinom prípade ide vypestovať v izbových podmienkach. Patrí do rodu keljichovitých.

Voskovka kvetina ako pestovať – ​​opis rastliny

Najčastejšie sa pestujú dva druhy. Voskovka tučnolistá a voskovka bella. Tučnolistá voskovka (hoay carnosa) má dlhé výhony, ktoré sa musia upevňovať k opore. Je prenádherná a to aj v čase, keď nekvitne. Listy sú sýto zelené, lesklé a dužinaté.

Hoya bella je ozdobnejšia. Má převívající krátke výhony. Ovšem výhony sa dokážu neskutočne rozvetviť. Disponuje menšími prekrásne zelenými listami. Kvety sú biele s výrazne červenou stopou.

Kvety vytvárajú bohaté okolíky, ktoré sa nesmú nikdy odstrániť. Neustále sa na nich zakladajú nové kvety a to aj v ďalších rokoch. U voskovky teda platí, že čím staršie rastlina tým krajší a bohatší kvetmi. Doba kvitnutia je medzi koncom mája a jeseňou, po celé týždne. Vo večerných hodinách kvety vydávajú intenzívnu sladkú vôňu.

Voskovka – postup, ako pestovať

Voskovku celoročne udržiavame v miestnosti. Letný umiestnenie má byť teplé, svetlé, vzdušné bez priameho slnečného svetla. Počas rastu, avšak nie bezprostredne pred a počas doby kvitnutia jej častejšie rosíme. Obdobie októbra až februára sa považuje za obdobie odpočinku. Najvhodnejšie teploty k jej prezimovanie sú okolo 10 -12 ° C na svetlom mieste, bez prievanu.

V zime nedoprajte Voskovca viac tepla. Mnoho tepla ovplyvní negatívne vývin mladých listov a môže spôsobiť napadnutia škodcami. Ak sa po chladnom prezimovaní objavia prvé hnedasté špičky mladých listových výhonkov, nemali by sme rastliny vystaviť ihneď vyššej izbovej teplote. Prechodne jej udržujeme pri teplote 15-18 ° C. Postačí umiestnenie za záclonou na málo slnečnom okne bez vykurovacích telies pod parapetom.

Voskovka – zalievanie

Príliš veľa alebo málo zálievky, je najčastejšou príčinou toho, prečo voskovka nekvitne. Správny postup je nasledujúci: od plného rastu ku kvitnutia bohato zalievame vodou, potom sa zálievka obmedzí na prípravu na obdobie pokoja. Od októbra sa rastlina udržuje len vlhká, tak aby nedošlo k vyschnutiu koreňového balu.