Ako pestovať ligurček

Skoro v každej záhrade býval ligurček pestovaný ako potrebné korenie. Časom upadol do zabudnutia. Zostal len v niektorých vidieckych, hlavne podhorských oblastiach a záhradách. Ligurček si ale zaslúži pozornosť, pretože je to liečivá bylina. Ak máte strach z toho, ako pestovať ligurček nemusíte sa ničoho báť.

Ligurček a jeho využitie

Ligurček je veľmi vynikajúci korenie. V tradičnej slovenskej kuchyni malo odjakživa svoje miesto. Najobľúbenejšie a hojne pestovaný je v oblasti Podkrkonoší. V súčasnej dobe opäť trochu stúpla. Pestovať ho na záhrade znamená mať nielen zásobu korenie, ale aj liečivo na mnoho ťažkostí.

Využiť sa dajú nielen semená, ale aj listy. Z celej rastliny sú najvyužiteľnejšou jej korene. Disponuje výraznou vôňou pripomínajúcou polievkové korenie, ku ktorého príprave sa rastlina využíva. Zo záhrady ho majú pestovatelia k dispozícii od skorej jari do prvých mrazíkov. Po prvých mrazoch sa rastlina zatiahne do zeme.

Pestovať zo semena alebo z koreňových pukov?

Tu je jednoznačná odpoveď, najlepšie sa vypestuje z darovaných koreňových pukov. Rozdelenie koreňov rastline nevadí. Novo zasadená časť vytvorí v krátkom čase pekný trs. Len pamätajte na to, že vyrastie mohutná rastlina skoro dva metre vysoká. Vymedzte mu teda dostatočné miesto.

Výsev semien môžete vykonať v dvoch obdobiach. Buď čoskoro z jari (marec a apríl), prípadne koncom leta (august a september). V teplejších oblastiach je možné dobu výsevu posunúť až do polovice októbra. Semená potrebujú troch centimetrovú hĺbku. Riadky by od seba mali byť vzdialené šesťdesiat centimetrov od seba.

Samostatné pestovanie – stanovište

Aby sa mu u vás darilo, potrebuje slnečné stanovište alebo polotieň. Potrebuje kyprú pôdu, humózne s veľkým obsahom živín. Majte s ním trpezlivosť, pretože pomaly klíči. Po dorostení rastlín na desať centimetrov sa musia pretrhnúť na pätnástich centimetrovú vzdialenosť. V tejto dobe tiež prebehne jeho výsadba na trvalé stanovisko. Prebytočný sadeničky rozdajte.

Kvôli prenosu chorôb sa neodporúča vysádzať ligurček na miesta, kde ste pestovali pred tým mířikovité rastliny. Patria medzi ne: mrkva, petržlen, paštrnák, zeler, kôpor, rasca a koriander. Na jednom mieste vydržia aj niekoľko rokov. Kvitne koncom júna. Kvetné silné byle odstraňujte.

Úroda

Uskutočňuje sa od mája do novembra. Žnite u neho vňať, listy, semená aj korene. Listy sa zberá pred skončením kvetenstvo, pretože po odkvitnutí listy horknú. Pestovaný doma je považovaný za jednoročné. Medzi jeho veľkú výhodu patrí ten fakt, že sa môže žať aj cez zimu.