Ako pestovať zeler

Zeler patrí spolu s mrkvou k najpoužívanejšie koreňovej zelenine. Už len z tohto dôvodu nechýba pri svojom pestovaní na žiadne záhradke. Lenže nie je zeler ako zeler. Poznáme hneď niekoľko druhov zeleru – zeler, zeler, vňaťový. Každý z nich potrebuje pri pestovaní niečo iné.

Či už sa tento rok rozhodnete pestovať na svojej záhradke akýkoľvek druh, pokúsime sa Vám odovzdať rady. Pozrieme sa na výsev, rast i úrodu. Prečítajte si nasledujúce riadky.

Zeler

Inak tiež zeler voňavý sa pestuje u nás zhruba od 19. storočia. Prišiel k nám z Južnej Európy. Poznali ho už obyvatelia starého Egypta, ktorí používali jeho listy k pohrebným obradom. Pôvodný zeler planý nebol k jedlu. K dokonalosti ho dotiahli až Gréci.

Záhradkári najviac pestujú zeler, menej potom zeler a listový. Veľké podzemné buľvy sa konzumujú surové aj tepelne upravené. Listový využijete formou korenia a prísad do omáčok a polievok. Řapíkatým môžete dochutiť šaláty či zapekané pokrmy. Šťava z zeleru podporuje chuť do jedla, upravuje trávenie a pôsobí močopudne.

Výsev

Pri pestovaní je najdôležitejším faktom začať včas s výsevom. To preto, aby sadeničky, ktoré neskôr presadíte do záhrady, mali čas vyrásť. Semená vysejte už vo februári u všetkých druhov zeleru. Doba ich klíčenie sa pohybuje okolo 2-3 týždňov pri teplote 15-20 ° C. Jedinou možnosťou, ako obísť pestovánei zeleru zo semienok je zakúpenie hotových sadeníc v máji. Sadeničky sa nesmie nachladit. Reakciou na prechladnutie je, že vám neskôr nevzídu a nič z nich nebude.

Ako pestovať zeler?

Jeho pestovanie nie je nijako náročné. Sadenice bulvového druhu musíte vysadiť na záhon v rozostupoch 30 x 40 centimetrov do brázd hlbokých 20 cm. Sadenice stopkového druhu zasazujte v rozostupoch 50-tich centimetrov do brázdy hlbokej 20 cm. Po zasadení je výdatne zalejte.

Po celú dobu rastu potrebuje výdatnú zálievku, pôda musí byť neustále vlhká. Nikdy nezalievajte jeho listy – riskovali by ste tým ochorenia. Buľvový zeler je potrebné pravidelne okopávať.

Úroda

Pripravený na zber je asi za 200 dní od výsadby. Vždy sa zberá s príchodom prvých mrazíkov. Ovšem výhodou je, že prvé menšie buľvy sa môžu zožať na začiatku júla. U stopkového druhu sa zberá listy. Dbajte na odstránenie špičiek listov, tie sa nekonzumujú. Zrelý býva o tridsať dní skôr ako buľvový. Pri pestovaní vňaťového zeleru sa zberá jeho vňať už v priebehu vegetácie. Užívať sa môže čerstvá i sušená.