Ako pestovať citrusy?

Citrusy patrí medzi veľmi obľúbené izbové rastliny. Pestovať ich môže skutočne každý, avšak pri predstavách o chutných pomarančoch z kvetináča by mali začínajúce pestovatelia držať nohami pevne pri zemi.
Citrusy sú teplomilné subtropické až tropické rastliny s vysokými nárokmi na dostatok svetla. V našich podmienkach je preto hlavne v jesenných a zimných mesiacoch zložité udržať rastliny v dobrej kondícii. Na pestovanie je najvhodnejšie juhovýchodnej alebo juhozápadnej okno. Optimálna teplota pre rast citrusov je 22 – 30 ° C. Bez poškodenia však vydrží kolísanie teploty v oveľa širšom rozpätí. Na chlad je veľmi citlivý hlavne citrónovník (Citrus limon).

Vhodný substrát pre citrusy

Na pestovanie citrusov sú najvhodnejšie substráty, ktoré ani po dlhšom čase nestrácajú vzdušnú štruktúru, nerozkladajú sa. Použiť tiež môžete substrát z kokosového vlákna. Keďže väčšina citrusov v nádobách je pestovaná na podnoži, substrát musí zodpovedať jeho potrebám. Najčastejšie sa ako podnož používa Citrónovník trojlistý (Poncirus trifoliata), ktorý vyžaduje kyslejšiu pôdu s pH 5,5 – 6. Citrusom na iných podpníkoch vyhovuje pH medzi hodnotami 6 – 7, teda pôdnej reakcie slabo kyslá až neutrálna.

Dobrá rada: Namiešať si môžete aj vlastné substrát. Použite jeden diel rašeliny s prídavkom železa, jeden diel humusu, jeden diel záhradnej zeminy, jeden diel riečneho štrku a pol dielu perlitu. Zmiešajte a prilejte toľko vody, aby bol substrát vlhký, ale aby z neho po stlačení voda nevytekala. Dbajte na to, aby boli všetky zložky, z ktorých substrát pripravujete, bez semien burín a škodcov.

Problémová zálievka

Jeden z veľkých problémov začínajúcich pestovateľov je práve odhadnutie správneho času zalievanie a správnej dávky vody. U citrusov sa viac než u iných rastlinách nesmie stáť zo zalievanie pravidelný rituál. Zalievajte vtedy, keď to rastlina potrebuje, a nie každé dva alebo tri dni. Ako začínajúcemu pestovateľmi vám môže pomôcť senzor vlhkosti pôdy, ktorý vás bude informovať, kedy je už potrebné rastlinu zaliať. Všeobecne sú na vodu citrusy najnáročnejšie v čase intenzívneho rastu a zväčšovanie plodov. Naopak, v čase dozrievania plodov im prospieva suchšie substrát.

Dobrá rada: Ak koreňový bal veľmi preschne, nedokáže už dobre prijať vlahu. Vtedy pomôže vedro s vodou, do ktorého rastlinu aj s kvetináčom ponorte a nechajte, kým zo substrátu neprestanú vychádzať vzduchové bubliny. Prebytočnú vodu, ktorá neskôr vytečie do podmisky, vylejte.

Správne hnojivo

Tak ako pre iné rastliny pestované v črepníkoch, aj pre citrusy je nevyhnutné správne a dostatočné hnojenie. Základ tvorí prvkov dusík, fosfor, draslík, ktoré obsahujú takzvané NPK hnojivá, avšak dôležité sú aj stopové prvky ako železo, bór, zinok, meď, mangán a iné. Na citrusy sú dostupné predovšetkým kvapalné hnojivá, pomocou ktorých si podľa návodu na obale namiešate hnojivovú zálievku. Vhodné je aj univerzálne hnojivo Cererit, ktoré neobsahuje chlór.

Dobrá rada: Použiť môžete aj tuhé hnojivá s dlhodobým účinkom, ktoré sa primiešajú do substrátu a postupne uvoľňujú živiny počas celej vegetácie. Vzhľadom k času prezimovanie je však neaplikujte príliš neskoro. Dĺžka účinku v mesiacoch je vždy uvedená na obale.