Ako vybrať skleník na záhradu?

 • Zrelá paradajky s chuťou slnko, čerstvý šalát plný vitamínov, voňavé bylinky alebo napríklad sladké jahody – aj tak môže vyzerať vaše úroda z vlastnej záhradky. Každý skúsený záhradník ale vie, že najlepšie výsledky dosiahnete v skleníku, kde majú rastliny tú správnu vlhkosť a teplotu. V skleníku vám budú semienka správne klíčiť a neskôr je ľahko vysadíte do záhona. Naviac vám umožní pestovať širšiu škálu rastlín, predĺžiť sezónu a sú ideálne aj pre množenie.
  Skleník je investícia na mnoho ďalších rokov. Na jeho výbere si preto dajte záležať. Ako prvý si dobre premyslite, či pre neho máte zodpovedajúce miesto. Práve na umiestnenie skleníka totiž závisí nielen vaše pestovateľské úspechy, ale aj celková spokojnosť so skleníkom. Ako teda vybrať skleník na záhradu?

  1. Vyberte to najlepšie miesto

  Vyberte to najlepšie místoůzné rastliny majú rozmanité nároky na pestovanie. Všeobecne ale platí, že najdôležitejšie je mať v skleníku dostatok svetla. Vďaka tomu vytvoria tie najlepšie podmienky pre správny a rýchly rast rastlín.

  V súčasnosti sa predávajú aj tzv. Skleníky k stene. Ich hlavnou výhodou je, že cez noc zahrieva konštrukciu teplo zo stien domu. Najlepšie však využijete slnečný svit počas celého dňa v samostatne stojacom skleníku (sklenenom domčeka).

  Tipy pre optimálne umiestnenie skleníka

 • Pre zachytenie čo najviac slnečného svetla postavte pozdĺžne strany skleníka smerom k juhu. Ak budete skleník využívať aj v lete, nasmerujte jeho vchod k severu. Znížite tak nároky na odvetranie.
 • Nezabudnite zohľadniť aj prúdenie vetra. Proti jeho smeru by mala stáť najmenšia plocha skleníka.
 • Miesto, kde skleník vystavíte, by nemalo byť v tieni dlhšie ako niekoľko hodín denne.

2. Premyslite si základy

Väčšina skleníkov nepotrebuje žiadnu podmurovku. Skleníky s výplňami z polykarbonátu sú totiž natoľko ľahké (váži napríklad len 40 kg), že nehrozí ich samovoľné prepadanie do hliny. K zemi je ľahko upevníte kotviacimi prvkami, ktoré stačí zabodnúť do hĺbky minimálne 60 cm.

K vybraným skleníkom (napr. LANIT PLAST Venus a LANIT PLAST Uranus) získate základňu zadarmo ako súčasť balenia. Zručnejší záhradkári si navyše v prípade potreby základy vybetónujú podľa návodu priloženého ku každému skleníku.

Tipy pre stavbu betónových základov

Betónové základy môžete stavať klasickým spôsobom alebo metódou strateného debnenia. Výška základov by mala okolitý terén prevyšovať o 5-10 cm.
Vrchná plocha základov, na ktorých bude skleník stáť, musí byť vždy vodorovná. V opačnom prípade sa môžu skla v konštrukcii časom skrížiť a popraskať.

 • 3. Plast alebo hliník?

  Záleží len na vás, či dáte prednosť hliníkovému či plastovému skleníka. Oba tieto materiály majú svoje výhody, nevýhody aj špecifické vlastnosti.

  Hliníková konštrukcia – je zložená z profilov, ktoré zoskrutkujete k sebe hliníkovými skrutkami. Tento osvedčený typ HOBBY skleníkov je vhodný pre väčšinu záhrad okrem priestorov, ktoré sú vystavené silným vetrom. Pretože hliník nie je izolačný materiál, dochádza k tepelným stratám cez konštrukciu.
  Plastová konštrukcia – sa vyrába z pevných PVC profilov, ktoré stačí zasunúť do seba. Vďaka tomu sú tieto skleníky masívne a extrémne odolné. Konštrukcia z plastu odporúčame na otvorené priestranstvá aj do miest s vyššou snehovou pokrývkou.

  4. Aká výplň je najlepšia?

  Klasickým a v minulosti najznámejším materiálom pre výplň je sklo. Výborne prepúšťa slnečné žiarenie a je odolné proti UV žiareniu aj chemikáliám.
  Na druhú stranu má rad nevýhod:

 • pri roztiahnutí konštrukcia vplyvom vysokých teplôt môže praskať,
 • ľahko sa rozbije aj pri drobnom náraze a silnejším krupobitie,
 • má zlé tepelno-izolačné schopnosti.

TIP 1: Skleník s výplňami zo skla by mal mať konštrukciu z profilového plechu s hrúbkou aspoň 1 mm.
Stále častejšie sa preto ako výplň skleníkov používa dvojstenný komôrkový polykarbonát. Medzi jeho hlavné výhody patrí:

veľmi nízka hmotnosť,
odolnosť proti rozbitiu,
vysoká svetelná priepustnosť,
skvelé tepelno-izolačné schopnosti.
Dutinkový polykarbonát má u väčšiny skleníkov hrúbku 4 mm. Môžete ale vyberať aj zo silnejších variantov o sile 10 – 20 mm.

5. Aj skleníky potrebujú vetranie

Počas letných mesiacov je nutné odvetrávať horúci vzduch, aby nedošlo k spáleniu rastlín. Ideálne je kombinovať vetranie bočným a strešným oknom, ktoré vytvára komínový efekt – chladný vzduch prichádza bočným oknom a po zahriatí vystúpi strešným oknom von. Správna cirkulácia a výmena vzduchu je tak zaručená.

TIP: V horúcich dňoch radšej nechajte otvorené aj dvere, aby sa vnútro skleníka neprehrial.

Ak nemáte čas ani chuť vetranie ručne regulovať, kúpte si automatické vetranie, ktoré otvára a zatvára okno podľa teploty. Automatické vetranie ocenia tiež všetci záhradkári, ktorým skleník nestojí vedľa domu alebo sú cez deň v práci. Na jar vám navyše odpadne ranné veštenie počasie a rozhodovaní, či nechať skleník otvorený, alebo zatvorený.

TIP: Aj v chladnejšom období roka odporúčame pravidelne vetrať, aby nedochádzalo k rozvoju hubových chorôb alebo plesní. Pre udržanie priaznivej teploty môžete bočnej steny zaizolovať priehľadnou bublinkovou fóliou.

VIDEO : Ako vybrať skleník?