Ako pestovať uhorky hadovky

Vypestovať si uhorky hadovky nie je zase taký problém, stačí si zvoliť správnu odrodu. Okrem tejto voľby je dôležité dodržať aj určité pravidlá a zároveň aj vyjsť v ústrety nárokom rastliny. Potom sa môžete tešiť na svoje prvé plody zo skleníka už mesiac po výsadbe. Poďme sa teda pozrieť na to, ako pestovať uhorky hadovky.

Ten kto si nestihol vypestovať sadenice vlastný, nemusí nijako zúfať, sú k dostaniu v kvetinárstvach i hobby obchodoch. Na výber je hneď z niekoľkých odrôd hadovek. Dokonca je možné vyberať medzi hadovka krátkymi a dlhými.

Dlhé hadovky pozná každý z nás. Plody meria cez tridsať centimetrov, sú hladké, nehorkne a hodí sa pre pestovanie v skleníku aj fóliovníkovém krytu. Drobní pestovatelia si zvolí hadovky krátke.

Prípravy pred pestovaním

Vyžadujú kvalitné, vyhnojenie, hlboko spracovanú zem. Pred výsadbou do nej zapracujte plná minerálne hnojivá alebo špeciálne hnojivo vo forme rašelinového substrátu. Rýchlo rastúce a plodiaci rastliny majú veľkú spotrebu živín, akonáhle nemajú z čoho živiny čerpať, rast sa spomalí a dôjde k zastaveniu plodenia. Plody začnú byť deformované a rastliny sú aj celkovo náchylnejšie k chorobám.

Optimálna teplota pôdy pre výsadbu sadeníc je 15 ° C. Zálievková voda na sadenice nesmie byť nižšia, ako je teplota pôdy. Pokiaľ hadovky pestujete v skleníku každoročne, je vhodné pôdu vymeniť do hĺbky, kam až zasahuje koreňový systém uhoriek. Znamená to vymeniť dvadsať centimetrov zeminy.

Nezabudnite hadovkám vytvoriť oporu, aby sa mohli šplhať do výšky. Riešením sú siete na pestovanie uhoriek alebo oporné špirály. Rastlinu do nich zavediete a má všetko čo potrebuje. Pre záhradkárov budú najlepšie oporné špirálové tyče. Zakúpte silnejší špirály, obsypaná rastlina niečo váži a vďaka dobrej opore rastliny neskĺznu.

Životný priestor uhoriek hadovek

Skleník je uzavretý priestor, ktorý zaručí hadovkám obmedzený výkyv teplôt, dostatočnú vlhkosť pôdy, vzduchu i dostatočný prísun živín. Výsadbu vykonávajte vzdušnejší. Vhodné je vsádzať dve sadenice na meter štvorcový. V slnečných dňoch je nutné v skleníku vetrať.

V máji sú ešte chladné rána, preto nevetrajte skleník dverami, aby rastliny nepřestydly. Ani starší uhorky nemajú rady studený prízemný vzduch, žltnú im listy a oslabujú celú rastlinu. Teplota by mala byť v rozmedzí 22 ° C-24 °C. So stúpajúcou teplotou vyžadujú uhorky aj vyššie zálievku. Pozor na nižšie teploty, klesajú ak teploty k 10 ° C, je lepšie zálievku obmedziť na nutné minimum.