Záhradné kosačky: ako vybrať tú správnu a čo všetko dokážu

 

Záhrada je pýchou mnohých rodinných domov. Za dokonalou a upravenou záhradou však stoja hodiny poctivej práce. S trávnikmi si pomerne pohodlne poradíte pomocou záhradných kosačiek. Na trhu nájdete, podľa spôsobu napájania, tri základné druhy záhradných kosačiek – benzínové, elektrické a vretenové. Vybrať ten správny model nemusí byť vôbec jednoduché a preto si môžete pomôcť napríklad prečítaním prehľadných recenzií záhradných kosačiek  od redaktorov stránky Testado.sk.

Typy záhradných kosačiek

Pri výbere konkrétnej kosačky je potrebné myslieť najmä na veľkosť a tvar záhrady. Tak, ako sme už napísali, na trhu nájdete tri základné druhy záhradných kosačiek, ktoré sa od seba odlišujú spôsobom pohonu. Ide o kosačky elektrické, benzínové a vretenové.

K moderným kosačkám nepochybne patria robotické modely, ktoré sa stávajú čoraz populárnejšie. Trávu v záhrade pokosia bez vašej pomoci a dokonca aj vtedy, keď nie ste doma alebo sa venujete v záhrade inej činnosti. S trávou v okolí stromov, či kríkov vám pomôžu strunové kosačky. V prípade extrémne veľkých plôch si môžete zadovážiť záhradný traktor.

Ako vybrať záhradnú kosačku?

V záhrade bežnej veľkosti okolo rodinného domu vám postačí elektrická kosačka, ktorá sa napája z elektrickej zásuvky a vyznačuje sa stabilným výkonom. V porovnaní s benzínovými kosačkami sú takéto modely lacnejšie a menej hlučné. Rozsah ich použitia je však daný dĺžkou prívodnej šnúry.

Benzínové kosačky  sú výkonné a poradia si preto aj s veľkými záhradami. Rovnako pri nich oceníte aj to, že vám pri práci nebude prekážať žiadny kábel. K menším nevýhodám patrí ich vyššia hmotnosť a cena. Rovnako sú zaťažené aj vyššou hlučnosťou, ktorú však jednoducho vyriešite napríklad použitím slúchadiel.

Vretenové modely sú väčšinou manuálne a trávu strihajú. Steblá trávy tak nie sú pri skracovaní vystavené príliš veľkému tlaku. Tieto kosačky sú preto ideálnou voľbou pri úprave menších okrasných trávnatých plôch. Podrobnejší princíp fungovania vretenovej kosačky si môžete prečítať tu.

Čo dokážu záhradné kosačky?

Základnou funkciou každej kosačky je samozrejme skracovanie trávy. Mnoho modelov však disponuje doplnkovými funkciami, ktoré uľahčujú alebo rozširujú ich použitie. Základným praktickým doplnkom kosačiek je pojazd, vďaka ktorému nebudete musieť stroj pri kosení tlačiť. Pojazd modernejších modelov sa dá dokonca regulovať.

Ak nechcete mať pokosenú trávu všade po záhrade, určite zvoľte kosačku so zberným košom. Tým je vybavená väčšina modelov a jeho prevedenie by malo byť pevné, ale zároveň dostatočne ľahké. Drahšie modely bývajú vybavené i bočným vyhadzovaním pokosenej trávy. Niektoré kosačky dokážu pokosenú trávu tiež mulčovať . To znamená, že pri kosení dochádza automaticky aj k prirodzenému hnojeniu pokosenej trávnatej plochy. Ak chcete svoj trávnik dotiahnuť do dokonalosti, zvoľte si kosačku s dostatočne širokým rozpätím výšky kosenia.

Keďže kosačku používa v domácnosti väčšinou viacero ľudí, dá sa za praktický doplnok považovať aj možnosť nastavenia výšky rukoväte. Pri kúpe by ste rovnako mali myslieť na to, kde a ako budete kosačku skladovať.

 

 

Text: Dominika Halusková