Ako pestovať banánovník?

Rod banánovníka (lat. Názov musa) má veľké množstvo druhov. U nás sa väčšinou pestuje druh cavendish a jeho zakrpatená forma nana. Tento banánovník má v mladosti tmavočervené škvrny na listoch. Banánovník pochádza z juhovýchodnej Ázie odkiaľ sa rozšíril do celej tropickej ale aj subtropickej oblasti. Je to trvanlivá bylina, nepravý kmeň tvorí pošvy listov. Druh cavendish dorastá do výšky max. 1,5 metra.

Pestovanie banánovníka

Ide o tropickú rastlinu preto potrebné tomuto aspoň čiastočne prispôsobiť pestovanie. Všeobecne sa dá povedať že pestovanie banánovníka je nenáročné a mnoho pestovateľov sa dokonca môže pochváliť svojou vlastnou úrodou. Rastlina vyžaduje výživný priepustný substrát a dostatočne veľkú nádobu na pestovanie. Rastlinu je v prvých 2 rokoch pestovanie treba každý rok 2 krát presadiť do väčšej nádoby a tretí rok na jar presadiť do nádoby s priemerom 40-60 cm aby mal koreňový systém dostatok priestoru.

Banánovníka najlepšie vyhovujú teploty 25 – 30 stupňov. Pri priamom slnečnom úpale rastlina sklopí listy k sebe aby sa chránila pred prehriatím. Dlhodobejšie by nemal byť v teplote pod 10st. a krátkodobo pod 5st. Rastlinu môžeme celoročne pestovať v teple prípadne v zimnom období znížime teplotu na cca. 15st. a pri tejto teplote rastlinu prezimujeme (obmedzíme zálievku na minimum). Počas sezóny pravidelne prihnojujeme pretože rastlina intenzívne rastie a počas vegetačnej sezóny mesačne narastie 3-5 nových listov. Rastlinu môžeme otáčať postupne aby nerástla jedným smerom (k oknu). Pokiaľ rastlina ide kvitnúť (poznáme podľa toho že zhrubne pseudokmen) už rastlinu otáčať nesmieme. Rastlina by mala kvitnúť po tom ako mala 50-60 listov – listy postupne ako dorastajú nové zospodu zasychajú. Kvet nie je nutné opeľovať. Zo škodcov nám problémy môžu spôsobovať roztočce prípadne iné roztoče. Pri napadnutí použijeme postrek proti roztočom a postrek podľa návodu opakujeme.

Banánovník sa rozmnožuje novými výhonkami. Plody sa vyvíjajú bez opelenie preto sú bezsemenné (aspoň komerčne pestovanej odrody). Potom ako rastlina rozkvitne v našich podmienkach zahynie ale z koreňov vyrastú nové rastlinky. Tie je potrebné odsadiť a môžeme pokračovať v pestovaní. Novú rastlinku od hlavnej odsadíme tak, že rastlinku odhrabať až k miestu kde je zrastené s materskou rastlinou anv tom mieste odrežeme. Rany zasypeme rozdrveným dreveným uhlím, poprípade môžeme nechať 1 deň zaschnúť ranu aby nezačala hniť. Ja to nerobím a zatiaľ som sa hnitie koreňov problém nemal. Pri odhrabávanie dávame pozor aby sme poškodili čo najmenej korene.

Pozor na vlhkosť

Aby sa banánovníka darilo, potrebuje vysokú vzdušnú vlhkosť a teplotu od dvadsať do dvadsaťpäť až tridsať stupňov Celzia. Nižšia vlhkosť vzduchu môžete nahradzovať pravidelným rosením listov. Rastlina vyžaduje častú a výdatnú zálievku, ale pozor, aby ste ju nepreliali. Dôsledkom by bolo hnitiu koreňov a jej úhyn.

A čo keď jej naopak vodu nedoprajete? Spoznáte to ľahko, známkou nedostatočnej zálievky je totiž vyblednuté sfarbenie listov. Banánovníky sú smädné obzvlášť v teplých mesiacoch, kedy pri zálievke vyžadujú cez liter vody a súčasne aj hnojenie plnými hnojivami s vyšším obsahom draslíka a dusíka.

Bez svetla to nepôjde

Banánovník musí tiež mať dostatok svetla: dajte ho čo najbližšie k oknu, ale nie na severnú stranu. Kvitne najčastejšie tretím rokom a v tomto období obzvlášť neznáša akékoľvek presúvanie a sťahovanie. K vyzretí plodov vyžaduje aspoň tri a pol mesiaca v teplom prostredí. Aby vám rástol rovnomerne, otáčajte ho za slnkom, samozrejme okrem doby kvitnutia.

Banánovník a mráz

V poslednej dobe sa prevažne v ponuke internetových obchodov objavujú tiež banánovníky mrazuvzdorné, ktoré znesú teplotu až mínus päť stupňov. Cez leto sa pestujú rovnako ako klasický banánovník, pred zimou sa im však odrežú listy a okolo rastlín sa vytvorí zábal zo suchého lístia či slamy a podobných materiálov.

Taký banánovník prečká bez problémov celú zimu až do jari. Výhodou je opäť jeho rýchle vegetatívny množenie odnožami. Veľmi známym mrazuvzdorným banánovníka je Musa Basjoo, ktorý dorastá do výšky okolo štyroch metrov a má až dvojmetrovej listy. Pri teplote nad pätnásť stupňov vyrastie až pätnásť centimetrov za týždeň.

VIDEO: Ako rastie banánovník doma