Ako pestovať ríbezle?

Kvalitné a chutný ríbezle by nemal chýbať v žiadnej záhrade. Vybrať si môžeme z pestrej palety pestovateľských tvarov od guľovitého až po rozložitý ker, či dokonca stromček. Ríbezle, vďačný ker plodiaci drobné bobule výraznej chuti, ktoré majú veľmi vysoký obsah vitamínu C, na českú záhradu patrí. Pestujeme preto ríbezle červený, čierny, biely, ružový … Ako vybrať tú správnu odrodu a ďalej sa o ňu starať, aby rodila čo najdlhšie? A ako pripraviť to najsladšie a najvoňavejšie ríbezľovej víno?

Vyberte si správny druh ríbezlí

Vyberte si ten druh ríbezlí, ktorý Vás oslovil, alebo Vám chuťovo najviac vyhovuje:

 • Červené ríbezle zrejú podľa odrody od začiatku júna do konca augusta až septembra. Sú výrazné, kyslé, krásne farebné.
 • Biele ríbezle sú neskoršia, zberajú sa od polovice júla a majú ešte jednu výhodu – neozobávají je vtáci.
 • Čierne ríbezle zbierame zhruba od 10. júla do polovice augusta.

  Ako pestovať ríbezle?

 • Kríky donesené na jar alebo na jeseň zo škôlky na deň namočíme do vody a až potom vysadíme.
 • Kry sadíme zhruba meter až meter a pol od seba.
 • Postačí bežná zemina zo zeleninového záhonu, ktorú môžeme vylepšiť kompostom.
 • Sadenice bieleho a červených ríbezlí vysadíme o 5-10 cm hlbšie, než rástli v škôlke – tým položíme základ nového pevného kríky. Výhony nad zemou skrátime na 10-20 cm.
 • Čierne ríbezle sadíme len o trochu hlbšie než rástol v škôlke.
 • Rovnako ho ale zrežeme. Neskôr z kríkov vyrezávame štvorročné výhony a pre kvalitu úrody necháme ker zahoustnout slabými prúty.
 • Dbáme, aby sme mali aspoň dva kríky čiernych ríbezlí, každý od inej odrody, ale vzájomne sa opeľujúce. Budú mať vyššiu úrodu.
 • Množenie ríbezlí je ľahké – množíme buď potápaním alebo augustovými či zimnými rezne.

Akú odrodu ríbezlí?

Možnosti výberu sú široké. Z osvedčených odrôd čiernych ríbezlí sú to ‚Otel‘, ‚Eva‘, ‚Viola‘, ‚Katka‘, ‚Titania‘, prípadne odrody z radu Benov – ‚Ben Lomond‘, ‚Ben Conan‘, ‚Ben Giarn‘ a podobne. Medzi najosvedčenejší vysoko úrodné a kvalitné červené ríbezle s dlhými strapcami patrí skorá odroda ‚Detvan‘ a neskoré ‚Tatran‘, ale aj ‚Maraton‘ či ‚Hron‘. Z atraktívnych bielych ríbezlí sa možno rozhodnúť medzi odrodami ‚Primus‘, ‚Blanka‘, ‚Gerlach‘, ‚Dominika‘.

Pozor na vtáctvo

Nebude to dlho trvať a miestnej vtáčie populácie objavia nové kríky. Veľmi rýchlo môžu obrat celý ker a ozobie z vetvičiek púčiky, takže vám zostane len holé nerodivé drevo. Našťastie existujú rôzne plašiče, ako napríklad vibrujúci páska alebo odraz svetla zo zavesených cédečiek, sú však účinné len niekoľko dní, pretože vtáky si na ne onedlho zvyknú. Ak sa rozhodnete pestovať niekoľko kríkov, stojí za to vyrobiť si rám so sieťou, ktorá vtákom znemožní prístup k plodom.

VIDEO: Ako na stávkovanie ríbezlí?