Pestovanie rastlín

Snáď každý druhý človek v Českej republike je pestovateľ. Je úplne jedno, či je to pestovateľ v kvetináčoch či na záhone na záhrade. Občas potrebuje každý z nich nejakú tú radu aj návod. Pestovať môžeme izbové rastliny, zeleninu, ale aj ovocie. Pozrime sa teda na to, čo by mal pestovateľ vedieť o pestovaní rastlín.

Rastliny obzvlášť tie izbovej totiž potrebujú starostlivosť. S pestovaním súvisí ich presádzanie, udržiavanie vlhkosti vzduchu, vyväzovanie a formovanie vonkajšieho vzhľadu. Tieto činnosti sú nevyhnutným základom pre záhradkárov i pestovateľov. Predovšetkým vďaka nim rastliny počas pestovania rastú a silnie.

Pestovanie rastlín – presádzanie

Ešte než zahájime presádzanie, tak skontrolujeme rastliny i pôdu, či je nutné presádzať. Rastlinu mierne zalejeme a vyberieme z kvetináča. Pravou rukou podržíme zeminu za nadzemná časť a ľavú podložíme, steblá máme medzi prstami a opatrne vyberáme z kvetináča. Korene podrobíme prehliadke a ošetríme. Rastlinu zasadíme do kvetináča s novou zeminou.

Druhy presádzanie

Ø Plná přesadba – vymieňame celú zeminu

Ø Čiastočné presádzanie – časť zeminy zostane na koreňoch. Obnoví sa len vrchná zemina, ktorá bude aj prehnojená

Ø Kompletné přesadba – znamená úplne novú zeminu, väčšie kvetináče či hrantíky. Koreňový bal sa ponechá celý, len sa premiestni do novej nádoby so zeminou.

Pestovanie rastlín a vlhkosť vzduchu

Vlhkosť vzduchu môžeme udržiavať rôznymi spôsobmi. Najčastejšie však rosením. Rosiť sa nesmie rastliny na slnku a rastliny s jemnými listami. Ak máte rastliny doma, tak vlhkosť zdvihnete odparovačom. Rosíme ráno a večer, vhodnejšie je pravidelné rosenie.

Formovanie vonkajšieho vzhľadu rastlín

Používame pre neho predovšetkým orezávanie, strihanie a podväzovanie. Obriezka je pre rastliny závažná, je to zásah do jej rastu. Niektoré rastliny jej však znáša dobre. Môže sa obrezať do tvaru gule, pyramídy. Zároveň dochádza aj k odstráneniu bočných výhonkov. Upravovať týmto spôsobom môžeme dvakrát až trikrát ročne.

Prerezávanie, strihanie a orezávanie je najlepšie robiť na jar. Výhonky sa odstráni ostrým nožom či očkom na púčiky. Silné prerezanie sa musí vykonať kvôli omladenie rastliny. Táto úprava vedie k dobrému rastu a hojnému kvetenstvo.

Vyväzovanie rastlín

Slúži ku tvarovanie rastlín. Viac-menej ide o dekoratívne zámer a prevzdušnenie rastlín. Vykonáva sa predovšetkým u rastlín na záhradách, balkónoch či terasách. Vyväzovanie vykonávame veľmi pozorne, aby sme nepoškodili kožu steblá či stonky. Môžeme použiť rôzne mriežky na tento účel vyrábané. Nesmieme príliš utiahnuť slučku okolo vyvažovanie rastliny.